Komisje: 5 członków KRRiT
Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji powinna liczyć 5 członków - zadecydowały połaczone sejmowe komisje: Infrastruktury oraz Środków Przekazu. Przyjęcie takiego zapisu w projekcie nowelizacji trzech ustaw medialnych rekomendują Sejmowi. Drugie czytanie ma odbyć się jeszcze w czwartek.
Wcześniej w projekcie autorstwa PiS zapisano, że Krajowa Rada ma liczyć pięciu członków. Obecnie w tym gremium zasiada 9 osób. Komisje zaakceptowały propozycję, że dwóch członków będzie powoływał Sejm, również dwóch prezydent, a jednego Senat.Komisje zadecydowały też, że przewodniczącego Krajowej Rady będzie powoływał i odwoływał prezydent spośród członków tego gremium.
Zaakceptowany przez komisje projekt przewiduje też, że powstanie Urząd Komunikacji Elektronicznej. Ma on przejąć część kompetencji Krajowej Rady.
Dyskusję wywołał zapis dotyczący momentu wygaśnięcia kadencji obecnych członków Krajowej Rady. PiS liczy, że uchwalona przez Sejm ustawa zostanie opublikowana w Dzienniku Ustaw jeszcze w tym roku. Jednak zaczęłaby obowiązywać po 14 dniach od daty ogłoszenia. Kadencja obecnych członków Krajowej Rady wygasłaby więc w styczniu. Dlatego poseł PiS Jacek Kurski zamierza zgłosić poprawkę, która spowoduje, że kadencja obecnej Krajowej Rady zakończyłaby się w dniu opublikowania ustawy, a więc jeszcze w tym roku.
W posiedzeniu brali udział tylko posłowie PiS, LPR i Samoobrony. Posłowie SLD, PO i PSL opuścili salę na znak protestu. Według nich, przewodniczący komsji, Paweł Kowal z PiS i Bogusław Kowalski z LPR łamali regulamin Sejmu. Chodzi o to, że zadecydowali o kontynuowaniu prac bez czekania na zamówione ekspertyzy. Posłowie opozycji nie uznają bowiem dostarczonych im dziś ekspertyz. Wyjaśniają, że powstały one w ubiegłym miesiącu, a opracowana zamawiali dwa dni temu. Ich zdaniem, nic nie tłumaczy ekspresowego tempa prac nad projektem nowelizacji.