Trwa ładowanie...

Komisja Wenecka w poniedziałek wróci do Polski. Z kim tym razem spotka się delegacja?

• 12 września przedstawiciele Komisji Weneckiej przyjadą do Polski
• Wizyta potrwa dwa dni
• Jej program cały czas powstaje
• Delegacja ma zebrać informacje na temat zmian prawnych dotyczących TK

Komisja Wenecka w poniedziałek wróci do Polski. Z kim tym razem spotka się delegacja?Źródło: PAP, fot: Radek Pietruszka
d1zfkcs

Komisja Wenecka w poniedziałek 12 września ponownie przyjedzie do Polski. Jak podaje RMF FM, wizyta delegacji ciała doradczego Rady Europy potrwa dwa dni. Na czele delegacji ma tym razem stać wiceszef Komisji Fin Kaarlo Tuori - ekspert do spraw prawa konstytucyjnego.

Jak poinformował rzecznik Rady Europy Panos Kakawiatos, wstępny program pobytu sprawozdawców Komisji Weneckiej w Warszawie przewiduje rozmowy z przedstawicielami Sądu Najwyższego, parlamentu, Ministerstwa Sprawiedliwości, Trybunału Konstytucyjnego, Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i z rzecznikiem praw obywatelskich.

Delegacja ma zebrać informacje na temat zmian prawnych dotyczących TK. Podczas posiedzenia plenarnego, które odbędzie się 14-15 października, Komisja przyjmie nowy raport w tej sprawie.

d1zfkcs

Procedura prac nad projektem opinii przewiduje, że po wizycie w Polsce kilku sprawozdawców Komisji z różnych krajów sporządzi - każdy osobno - komentarz do ustawy. Następnie komentarze te zostaną połączone przez sekretariat KW w całość i ponownie przedstawione sprawozdawcom, by wyrazili zgodę na zebranie ich indywidualnych uwag w takim kształcie.

Następnie projekt opinii zostanie rozesłany do wszystkich członków Komisji Weneckiej oraz do rządów, które należą do KW, w tym do Warszawy. Polski rząd zostanie zaproszony do ewentualnego sporządzenia pisemnych uwag, jeśli uzna to za stosowne, a także do przysłania swego przedstawiciela do udziału w dyskusji na październikowej sesji.

Na początku lipca, zanim nowa wersja ustawy o TK została przyjęta przez polski parlament, sekretarz generalny Rady Europy Thorbjoern Jagland zwrócił się do ekspertów Komisji Weneckiej z prośbą o pilne zajęcie się tymi przepisami i wydanie wstępnej opinii. Miało to nastąpić w bardzo krótkim czasie.

Jednak kilka dni później Jagland odstąpił od tego zamiaru i poprosił KW, aby nie przedstawiała wstępnej opinii w trybie pilnym. Decyzję uzasadniono trwającymi wtedy jeszcze pracami nad ustawą w parlamencie. Postanowiono poczekać do ich zakończenia i wydania opinii w normalnym trybie na jesiennej sesji w Wenecji.

d1zfkcs

Rada Europy wyjaśniła, że oczekuje, iż poprawki do nowej ustawy uwzględnią zalecenia Komisji Weneckiej z wydanej w marcu opinii na temat poprzedniej ustawy o Trybunale Konstytucyjnym.

W opinii z 11 marca Komisja Wenecka zaapelowała o publikację orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego z 9 marca w sprawie grudniowej noweli o TK autorstwa PiS, co według niej byłoby punktem wyjścia z kryzysu. Ponadto KW ostrzegła, że osłabienie TK stanowi zagrożenie dla demokracji, praw człowieka i rządów prawa w Polsce.

Będzie to już trzecia opinia KW na temat polskiej ustawy wydana w ciągu siedmiu miesięcy. Wcześniej organ doradczy Rady Europy zajął się oprócz Trybunału Konstytucyjnego także ustawą o policji, która zmienia zasady inwigilacji, zgłaszając do niej szereg uwag.

d1zfkcs
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1zfkcs
Więcej tematów