ŚwiatKomisja Senatu USA za czasowym zniesieniem wiz dla Polaków

Komisja Senatu USA za czasowym zniesieniem wiz dla Polaków

Komisja Bezpieczeństwa Wewnętrznego Senatu
USA przyjęła poprawkę do ustawy antyterrorystycznej przewidującą
czasowe, próbne zniesienie wiz amerykańskich dla obywateli Polski
i czterech innych krajów pomagających USA w wojnie w Iraku i
Afganistanie.

Poprawka, sponsorowana przez republikańskiego senatora George'a Voinovicha, a wcześniej poparta także przez demokratyczną senator Barbarę Mikulski, została przegłosowana w czwartek. Ustawa, której jest częścią - o wprowadzeniu w życie zaleceń komisji ds. 11 września w sprawach walki z terroryzmem - będzie wkrótce przedmiotem debaty w Senacie.

Poprawka upoważnia Ministerstwo Bezpieczeństwa Kraju, w porozumieniu z Departamentem Stanu, do objęcia Polski i innych krajów-sojuszników USA programem ruchu bezwizowego. Ministerstwo ma w ciągu roku opracować program pilotażowy.

Warunkiem trwałego udziału w programie ruchu bezwizowego będzie wykazywanie się współpracą z USA w wojnie z terroryzmem i zaostrzenie środków bezpieczeństwa w ruchu turystycznym.

W liście do senatora Voinovicha prezes Kongresu Polonii Amerykańskiej Frank Spula pogratulował mu uchwalenia poprawki w komisji i nazwał to "wielkim krokiem naprzód" w kierunku zniesienia wiz dla Polaków.

Droga do tego jest jednak jeszcze daleka. Aby ustawa stała się obowiązującym prawem, musi zostać uchwalona przez cały Senat oraz przez Izbę Reprezentantów i podpisana przez prezydenta George'a W. Busha. W czasie uzgadniania wspólnej wersji przez obie izby Kongresu treść ustawy jest często zmieniana i niektóre poprawki bywają odrzucane.

Z drugiej strony, obecnie istnieje bardziej sprzyjający klimat dla objęcia Polski programem ruchu bezwizowego niż jeszcze rok temu. Pod koniec ubiegłego roku administracja Busha zasygnalizowała wolę odejścia od kryteriów ekonomicznych (obawa, że przyjezdni podejmują nielegalną pracę) w decyzjach dotyczących wiz dla obywateli krajów Europy Środkowowschodniej na rzecz kryteriów bezpieczeństwa. (js)

Tomasz Zalewski

Źródło artykułu:PAP
polacyusasenat
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)