Trwa ładowanie...
24-04-2015 12:45

Komisja Odpowiedzialności Konstytucyjnej: Zbigniew Ziobro przed Trybunał Stanu

Komisja Odpowiedzialności Konstytucyjnej przyjęła wniosek, że postawienie byłego ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry przed Trybunałem Stanu jest zasadne - poinformował w piątek szef komisji Robert Kropiwnicki z PO. - To zemsta za moją walkę z korupcją - komentuje Ziobro.

Komisja Odpowiedzialności Konstytucyjnej: Zbigniew Ziobro przed Trybunał StanuŹródło: PAP, fot: Jakub Kamiński
d4f10hf
d4f10hf

Byłemu ministrowi sprawiedliwości zarzuca się naruszenie konstytucji, ustawy o Radzie Ministrów oraz ustawy o działach administracji rządowej. Decyzję o postawieniu Zbigniewa Ziobry przed Trybunałem Stanu podejmie sejm.

- Komisja odpowiedzialności konstytucyjnej podjęła decyzję o uznaniu wniosku o postawienie Ziobry przed Trybunałem Stanu za zasadne. Komisja podjęła tę uchwałę po długiej dyskusji, po rozpatrzeniu wielu dowodów, po przesłuchaniu 17 świadków, po zgromadzeniu dużej ilości materiału i analizie tego materiału - powiedział Kropiwnicki na konferencji prasowej po zakończeniu posiedzenia komisji.

Kropiwnicki powiedział, że główne przesłanki, które kierowały członkami komisji - przy podejmowaniu decyzji w sprawie Ziobry - dotyczyły nieuprawnionego nacisku Ziobry na prokuratorów. - Ziobro wywierał wpływ, wręcz koordynował, wydawał polecenia ministrowi spraw wewnętrznych, czyli znacznie wykraczał poza uprawnienia ministra sprawiedliwości. Jednym z elementów demokratycznego państwa prawa jest podział zadań, w ten sposób, aby nie gromadzić nadmiernej władzy w rękach jednej osoby - podkreślił szef komisji.

Jak dodał, w przypadku Ziobry, mamy do czynienia z wpływaniem na policję, CBA oraz ABW. - Jest to prawdziwe zagrożenie dla funkcjonowania demokratycznego państwa - ocenił Kropiwnicki.

d4f10hf

Przypomniał, że komisja podejmuje decyzję dwuetapowo. - Dzisiaj uznaliśmy wniosek (o postawieniu Ziobry przed TS) za zasadny; drugi etap, to przyjęcie sprawozdania, w którym będzie szczegółowe odniesienie do poszczególnych zarzutów (wobec Ziobry). Komisja ustaliła termin złożenia sprawozdania na dzień 14 maja - zaznaczył Kropiwnicki.

Jak dodał, po przyjęciu sprawozdania przez komisję, posłowie mają 21 dni na zapoznanie się z nim; następnie marszałek sejmu podejmie decyzję, kiedy wprowadzi tę sprawę na posiedzenie plenarne sejmu.

Zdaniem Ziobry, decyzja komisji, to zemsta za jego "skuteczną walkę z korupcją ludzi władzy, za walkę z przestępczością i otwieranie zawodów prawniczych". Jak ocenił, decyzja komisji ma związek z kampanią wyborczą Bronisława Komorowskiego. Przekonywał też, że Platforma "naruszyła w tej sprawie wszelkie standardy prawne".

Przed podjęciem decyzji przez komisję jej posiedzenie opuścili posłowie PiS i Zjednoczonej Prawicy. Jak mówili, to protest przeciwko odrzuceniu wniosków dowodowych złożonych przez obronę. Arkadiusz Mularczyk (Zjednoczona Prawica) powiedział dziennikarzom, że odrzucenie wniosków to "hucpa, sąd kapturowy". - Nie mogliśmy w tym dłużej uczestniczyć - dodał. Również poseł PiS Jarosław Zieliński określił odrzucenie wniosków mianem "hańby i hucpy politycznej".

d4f10hf

Reprezentujący Ziobrę przed komisją poseł Andrzej Romanek (Zjednoczona Prawica) przekonywał, że podczas prac komisji złamano prawo do obrony, a "komisja reprezentuje konstytucyjne bezprawie". - Żaden z wniosków dowodów, który został zgłoszony, nie został uwzględniony, tylko dlatego, że wnioski te zgłosiła obrona. Tak funkcjonować państwo prawa absolutnie nie powinno - mówił Romanek. Uznał też, że decyzja komisji - bez przyjęcia sprawozdania - jest sprzeczne z ustawą o Trybunale Stanu.

Kropiwnicki odnosząc się do zachowania posłów PiS i ZP, ocenił że był to "zabieg polityczny", a prace komisji były prowadzone w sposób prawidłowy.

Byłemu ministrowi sprawiedliwości zarzuca się naruszenie konstytucji, ustawy o Radzie Ministrów oraz ustawy o działach administracji rządowej. W uzasadnieniach wniosków jest też mowa o działaniach nakierowanych na "walkę z układem"; PO powołuje się m.in. na materiały dowodowe dwóch komisji śledczych: ds. śmierci Barbary Blidy oraz ds. nacisków.

d4f10hf

Takie same zarzuty stawiane są Jarosławowi Kaczyńskiemu. Platforma złożyła wnioski o postawienie Ziobry oraz Kaczyńskiego przed Trybunałem Stanu w 2012 roku.

Zarówno Ziobro, jak i Kaczyński stwierdzali wielokrotnie, że nie widzą żadnych podstaw do postawienia ich przed TS.

Wniosek o postawienie premiera lub ministra przed TS może złożyć co najmniej 1/4 (115) posłów. Pod wnioskami PO ws. Kaczyńskiego i Ziobry podpisało się ok. 150 posłów nie tylko z Platformy, ale też z Ruchu Palikota i SLD. Decyzja o postawieniu członka Rady Ministrów przed Trybunałem Stanu zapada, jeśli zagłosuje za nią co najmniej 3/5 (276) posłów.

Rozpatrująca wniosek Komisja Odpowiedzialności Konstytucyjnej przesłuchała już m.in. szefa CBA Paweł Wojtunika, b. szefa Centralnego Biura Śledczego Jarosława Marca oraz b. ministra spraw wewnętrznych i administracji Janusza Kaczmarka.

d4f10hf
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4f10hf
Więcej tematów