Komisja nadzwyczajna bada projekt zmian w konstytucji
W Sejmie na pierwszym posiedzeniu
zebrała się komisja nadzwyczajna, która zajmie się przedstawionymi
przez PO projektami zmian w konstytucji. Jej szefem jednogłośnie
wybrany został poseł PO Stanisław Chmielewski.
Również jednogłośnie dokonano wyboru czterech wiceprzewodniczących komisji - po jednym przedstawicielu każdego klubu poselskiego.
Wiceszefami komisji zostali: Łukasz Zbonikowski (PiS), Jarosław Matwiejuk (Lewica), Eugeniusz Kłopotek (PSL) i Sławomir Rybicki (PO).
W przyszłym tygodniu ma zebrać się Prezydium komisji.
Andrzej Dera (PiS) zwrócił się z prośbą, aby posiedzenia komisji nie zbiegały się z posiedzeniami Sejmu.
Z kolei Kłopotek też zaproponował, czy nie można by tak ustalić, aby posiedzenia komisji odbywały się na przykład we wtorki od rana, przed posiedzeniami Sejmu.
W skład komisji wchodzi 17 posłów. PO reprezentować w komisji będą: Jerzy Budnik, Stanisław Chmielewski, Jarosław Gowin, Sebastian Karpiniuk, Grzegorz Karpiński, Jerzy Kozdroń, Sławomir Rybicki i Michał Stuligrosz; PiS - Barbara Bartuś, Andrzej Dera, Przemysław Gosiewski, Artur Górski, Karol Karski i Łukasz Zbonikowski; Lewicę - Jolanta Szymanek-Deresz i Jarosław Matwiejuk; PSL - Eugeniusz Kłopotek.
Celem zaproponowanych przez PO zmian w konstytucji jest wprowadzenie zakazu kandydowania do parlamentu osobom skazanym oraz zniesienie immunitetu formalnego posłów.
Platforma proponuje usunięcie z konstytucji zapisów, które obecnie stanowią, że od dnia ogłoszenia wyniku wyborów do dnia wygaśnięcia mandatu, parlamentarzysta bez zgody Sejmu nie może zostać pociągnięty do odpowiedzialności karnej. Immunitetem nadal chroniona była działalność wynikająca ze sprawowania mandatu posła lub senatora.
Zgodnie z konstytucją, posłowie i senatorowie mają immunitet formalny i materialny. Immunitet materialny zakłada, że poseł ani senator nie może być pociągnięty do odpowiedzialności za swoją działalność wchodzącą w zakres sprawowania mandatu parlamentarnego, ani w czasie jego trwania, ani po jego wygaśnięciu.
Immunitet formalny uniemożliwia z kolei pociągnięcie parlamentarzysty do odpowiedzialności karnej bez zgody Sejmu czy Senatu.
Drugą propozycją PO jest wprowadzenie do ustawy zasadniczej zapisu, że posłem lub senatorem nie może być osoba karana za przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego.