Polska"Komisja Europejska wszczęła postępowanie wobec Polski"

"Komisja Europejska wszczęła postępowanie wobec Polski"

Komisja Europejska wszczęła postępowanie
wobec Polski w sprawie niewystarczającej realizacji dyrektywy
wprowadzającej zasadę równego traktowania mężczyzn i kobiet -
poinformowała Joanna Piotrowska z fundacji
Feminoteka.

Jak powiedziała Piotrowska, postępowanie dotyczy "naruszenia prawa wspólnotowego z powodu braku powiadomienia o wszystkich środkach transponujących dyrektywę Rady 2004/113/WE w Polsce". W imieniu KE poinformował o tym fundację w liście komisarz Vladimir Szpidla. List jest odpowiedzią na skargę organizacji zajmujących się przeciwdziałaniem dyskryminacji ze względu na płeć, który Feminoteka przesłała do Komisji w lutym.

Piotrowska powiedziała, że odpowiedź udało się uzyskać tak szybko dzięki pomocy europosłanki Lidii Geringer de Oedenberg oraz Grupy Zielonych w Parlamencie Europejskim, którzy interweniowali w tej sprawie przez zapytania poselskie. W liście do KE, pod którym podpisało się ponad 30 organizacji z całej Polski, wyrażono zaniepokojenie "brakiem jakichkolwiek efektywnych działań ze strony polskiego rządu, mających na celu wprowadzenie zasad równego traktowania kobiet i mężczyzn". Autorki listu napisały, że w Polsce do tej pory w wielu obszarach nie udało się wprowadzić skutecznej polityki antydyskryminacyjnej, zwracały uwagę, że termin wdrożenia antydyskryminacyjnych dyrektyw unijnych dawno już minął.

W liście napisano również, że zarówno Departament ds. Kobiet, Rodziny i Przeciwdziałania Dyskryminacji działający w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej jak i powołana w marcu 2008 r. pełnomocnik rządu ds. równego traktowania Elżbieta Radziszewska, nie mają podstawowych uprawnień m.in. do udzielania niezależnej pomocy prawnej ofiarom dyskryminacji, sporządzania niezależnych raportów na temat dyskryminacji w Polsce oraz możliwości rekomendowania zmian prawnych, mających na celu poprawę sytuacji osób dyskryminowanych. Zdaniem autorek listu oba urzędy nie są instytucjami niezależnymi i wypełniają przede wszystkim politykę rządową, dla której dyskryminacja kobiet nie stanowi priorytetu, a kwestie równouprawnienia płci traktowane są w sposób marginalny.

Regulacje zawarte w dyrektywach unijnych zobowiązują państwa członkowskie do wdrażania zasady równego statusu kobiet i mężczyzn. Zasady dotyczące zatrudnieniu zostały rozwinięte w szeregu unijnych dyrektyw. Dyrektywa 2004/113/WE - wprowadza zasadę równego traktowania mężczyzn i kobiet w zakresie dostępu do towarów i usług oraz dostarczania towarów i usług.

KE jest organem wykonawczym UE. Wykonuje decyzje podejmowane przez Radę. Komisja jest w dużym stopniu odpowiedzialna za realizację wspólnych polityk europejskich, takich jak polityka regionalna, wspólna polityka rolna, ochrona środowiska, badania naukowe, pomoc na rzecz rozwoju, itp. Zarządza również budżetem związanym z tymi politykami. Jako "strażnik traktatów" Komisja musi zapewnić wprowadzenie w życie rozporządzeń i dyrektyw, przyjętych przez Radę i Parlament. Jeżeli te akty prawne nie są wdrażane, Komisja może odwołać się do Trybunału Sprawiedliwości, aby wymóc stosowanie prawa UE przez państwa członkowskie.

Źródło artykułu:WP Wiadomości

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (131)