Trwa ładowanie...

Komisja Europejska wdraża drugi etap procedury naruszeniowej wobec Polski

Komisja Europejska wciąż nie jest zadowolona z wyjaśnień dostarczonych przez Polskę w sprawie Izby Dyscyplinarnej SN. Zdaniem KE Izba nie jest niezależna i wolna w swoim orzekaniu. Jeśli Polska nie podejmie wymaganych działań w ciągu miesiąca, sprawa zostanie skierowana do Trybunału Sprawiedliwości UE.

Przewodnicząca KE Ursula von der Leyen domaga się wyjaśnień od Polski w sprawie Izby Dyscyplinarnej Sądu NajwyższegoPrzewodnicząca KE Ursula von der Leyen domaga się wyjaśnień od Polski w sprawie Izby Dyscyplinarnej Sądu NajwyższegoŹródło: NurPhoto via Getty Images, fot: NurPhoto
d9mlr7j
d9mlr7j

"Dziś kolegium komisarzy zdecydowało o wysłaniu dodatkowej uzasadnionej opinii do Polski dotyczącej kontynuacji działalności Izby Dyscyplinarnej SN" - powiedziała na konferencji w Brukseli wiceszefowa KE Dubravka Suica.

To kontynuacja wymiany korespondencji, jaką prowadzą ze sobą strona Polska i Komisja Europejska w sprawie działalności Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Według KE, wyjaśnienia Polaków nie są wystarczające. Komisja jednocześnie wysnuwa wniosek, że Izba nie jest organem niezależnym.

Trzystopniowe postępowanie w sprawie Izby Dyscyplinarnej toczy się od początku grudnia i wszystko wskazuje na to, że potrwa jeszcze miesiąc, kiedy to KE skieruje sprawę do Trybunału Sprawiedliwości UE. To nie pierwszy raz, kiedy sprawa trafi do tego organu. W kwietniu TSUE orzekł o tymczasowym zawieszeniu Izby Dyscyplinarnej.

Taki tryb pracy Komisji Europejskiej bardzo nie satysfakcjonuje Holendrów, którzy domagają się, żeby nałożyć na polski rząd karę za niewykonanie postanowienia o zawieszeniu działalności Izby Dyscyplinarnej.

d9mlr7j

Według niderlandzkiej prasy Niemcy, mając rok swojej prezydencji w UE, a także problemy wywołane przez kryzys gospodarczy i epidemię koronawirusa, nie zamierzają iść teraz na otwartą wojnę dyplomatyczną z Polską. Tym samym będąca politykiem CDU i przewodniczącą KE Ursula von der Leyen miałaby wybrać wariant, dzięki któremu "przeczeka" kryzys związany z Izbą Dyscyplinarną.

Czym jest Izba Dyscyplinarna?

Zadaniem Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego jest rozstrzyganie spraw odpowiedzialności sędziów, prokuratorów oraz innych przedstawicieli zawodów prawniczych. Dzięki jej decyzji z sędziego może zostać zdjęty immunitet, dzięki czemu mógłby być pociągnięty do odpowiedzialności karnej.

Sędziów Izby Dyscyplinarnej jest trzynastu. Wszyscy zostali wybrani przez tzw. "neo-KRS" czyli Krajową Radę Sądownictwa wybraną po nowelizacji ustawy z 2017 roku. Na mocy nowej ustawy mandaty członków KRS zostały przedwcześnie wygaszone, a wybór nowych został zatwierdzony przez Sejm, w którym większość ma Prawo i Sprawiedliwość.

Zaskakujące uzasadnienie sądu ws. Kai Godek. Włodzimierz Czarzasty ma teorię

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d9mlr7j
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d9mlr7j
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj