Trwa ładowanie...
d430oir

Komisja Europejska uruchomiła procedurę naruszeniową wobec Polski. Chodzi o dyscyplinowanie sędziów

Komisja Europejska uruchomiła przeciwko Polsce procedurę o naruszenie unijnego prawa. Postępowanie dotyczy ustawy dyscyplinującej sędziów. - Wirus nie może zabić demokracji - powiedziała Vera Jourova, wiceszefowa KE.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Komisja Europejska uruchomiła procedurę naruszeniową wobec Polski
Komisja Europejska uruchomiła procedurę naruszeniową wobec Polski (Getty Images)
d430oir

Zdaniem unijnych komisarzy uchwalone w grudniu przepisy podważają niezależność polskich sędziów i są sprzeczne z zasadą nadrzędności prawa UE - podaje RMF FM. Uruchomienie procedury oznacza, że Polska może znów zostać pozwana za nieprzestrzeganie zasad praworządności do Trybunału Sprawiedliwości UE.

- Państwa członkowskie mogą reformować swój wymiar sprawiedliwości, ale bez łamania unijnych traktatów - ogłosiła wiceszefowa Komisji Europejskiej Vera Jourova. Dodała, że wszczęto postępowania, bo są do tego mocne podstawy prawne.

.- Widzimy wyraźne ryzyko, że przepisy dotyczące systemu dyscyplinarnego wobec sędziów mogą być wykorzystane m.in. do politycznej kontroli treści orzeczeń sądowych - powiedziała. - Wirus nie może zabić demokracji - mówiła Vera Jourova.

d430oir

Zobacz też: Ludzie Jarosława Gowina do wyrzucenia ze spółek Skarbu Państwa? Szef Porozumienia reaguje

Wniosek o rozpoczęcie procedury dotyczącej Polski złożył Didier Reynders, komisarz odpowiedzialny za sprawiedliwość. Stało się to podczas poniedziałkowego spotkania szefów gabinetów unijnych komisarzy. Przewodnicząca KE Ursula von der Leyen do tej pory nie zgadzała się na takie postępowanie.

Komisja Europejska nie wezwała Polski do usunięcia przepisów "ustawy kagańcowej" dotyczących zmian w systemie wyłaniana I prezesa Sądu Najwyższego, choć rozważano to w służbach prawnych w Brukseli - zauważa DW. - Długo na tym dyskutowaliśmy, ale chcieliśmy stać na solidnej podstawie prawnej. Chodziło o względy prawne, nie polityczne - tłumaczyła wiceszefowa KE.

d430oir

Komisja Europejska uruchomiła przeciwko Polsce

Jak przypomina Polskie Radio, rząd Prawa i Sprawiedliwości wielokrotnie odrzucał krytykę Komisji w sprawie ustawy dotyczącej sędziów. Polska strona podkreślała, że organizacja systemu wymiaru sprawiedliwości należy do zadań państw członkowskich.

Wskazywano również, że część regulacji wprowadzanych w Polsce stosowana jest również w systemach prawnych innych państw UE.

Sprawa dotyczy nowelizacji ustaw sądowych z 20 grudnia 2019 roku, wprowadzającej odpowiedzialność dyscyplinarną sędziów m.in. za kwestionowanie skuteczności powołania sędziego z rekomendacji nowej KRS oraz działalność publiczną, której zdaniem ustawodawcy nie da się pogodzić z zasadami niezależności sądów i niezawisłości sędziów.

d430oir

Nowelizacja wprowadza też zmiany w procedurze wyboru I prezesa SN.

Nowe przepisy krytykuje opozycja oraz część środowiska sędziowskiego. Negatywne opinie ws. nowelizacji wyrazili m.in. Rzecznik Praw Obywatelskich i Sąd Najwyższy. Krytycznie na jej temat wypowiedziała się także Komisja Wenecka.

Koronawirus w Polsce i na świecie. Mapa zagrożenia

W internecie dostępna jest mapa, która pokazuje, jaka jest skala problemu i dokąd dotarł wirus.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d430oir

Podziel się opinią

Share
d430oir
d430oir
Więcej tematów