Trwa ładowanie...

Nieoficjalnie: Komisja Europejska ma uruchomić procedurę naruszeniową wobec Polski. Chodzi o dyscyplinowanie sędziów

Komisja Europejska ma w środę uruchomić procedurę naruszeniową wobec Polski. Ma ona dotyczyć ustawy o środkach dyscyplinowania sędziów.

Nieoficjalnie: Komisja Europejska ma uruchomić procedurę naruszeniową wobec Polski. Chodzi o dyscyplinowanie sędziówŹródło: Wikimedia Commons
d2w0ujm
d2w0ujm

Informację o uruchomieniu procedury podała nieoficjalnie PAP. Polska ma otrzymać dwa miesiące na odpowiedź na zarzuty KE.

Sprawa dotyczy nowelizacji ustaw sądowych z 20 grudnia 2019 roku, wprowadzającej odpowiedzialność dyscyplinarną sędziów m.in. za kwestionowanie skuteczności powołania sędziego z rekomendacji nowej KRS oraz działalność publiczną, której zdaniem ustawodawcy nie da się pogodzić z zasadami niezależności sądów i niezawisłości sędziów.

Nowelizacja wprowadza też zmiany w procedurze wyboru I prezesa SN.

Nowe przepisy krytykuje opozycja oraz część środowiska sędziowskiego. Negatywne opinie ws. nowelizacji wyrazili m.in. Rzecznik Praw Obywatelskich i Sąd Najwyższy. Krytycznie na jej temat wypowiedziała się także Komisja Wenecka.

d2w0ujm

Zobacz także: "Próba rokoszu, pieniactwo". Adam Bielan o decyzji Pawła Juszczyszyna

Jeszcze zanim nowelizacja została uchwalona, Komisja Europejska zapowiedziała, że przeanalizuje projekt pod kątem jego zgodności z zasadami UE.

- Jesteśmy świadomi tego projektu, który został złożony 12 grudnia w polskim Sejmie. Komisja przeanalizuje te propozycje, zwłaszcza jeśli chodzi o ich zgodność z prawem UE, dotyczącym niezależności sędziowskiej - mówił wówczas rzecznik KE Christian Wigand.

Źródło: interia.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

d2w0ujm
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2w0ujm
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj