Komisja Europejska: od Polski zależy, jak rozwiąże kwestię urzędu ds. równości
Polska, podobnie jak pozostałe kraje
członkowskie UE, musi mieć urząd ds. równego traktowania kobiet i
mężczyzn; od niej zależy jednak, jak ta kwestia zostanie
rozwiązana - powiedziała jedna z rzeczniczek
Komisji Europejskiej Katharina von Schnurbein.
Reguluje to dyrektywa, którą kraje członkowskie miały wdrożyć do 5 października - podkreśliła rzeczniczka proszona przez dziennikarzy o skomentowanie zlikwidowania przez nowy polski rząd biura pełnomocnika rządu ds. równego statusu kobiet i mężczyzn.
Zaznaczyła jednak, że każdy kraj sam ma zadecydować, w jaki sposób zrealizuje zalecenia tej dyrektywy i czy stworzy odrębny urząd, czy też będzie on np. częścią innej instytucji.
Von Schnurbein dodała, że KE sprawdza obecnie, w jaki sposób poszczególne kraje członkowskie rozwiązały tę sprawę, i dlatego jest "za wcześnie" na ocenę sytuacji w Polsce.
Dyrektywa przewiduje, że członkowie UE muszą powołać instytucję do spraw promocji, analizy, monitoringu, popierania równego traktowania osób niezależnie od płci.
Polski rząd wyjaśniał decyzję likwidacji biura zmianami wynikającymi z jego programu oraz przekonaniem, że "kwestie równouprawnienia nie wymagają osobnego urzędu".
Rzecznik rządu Konrad Ciesiołkiewicz zapewnił jednak, że zadania pełnomocnika nadal będą realizowane, a koordynować je będzie resort pracy i polityki społecznej.
Patrycja Rojek