Komisja Europejska oburzona warunkami w ośrodku dla imigrantów na Lampedusie
Komisja Europejska jest oburzona zdjęciami z centrum dla uchodźców na wyspie Lampedusa i wzywa Włochy do zapewnienia imigrantom godnych warunków. Zagrożono również Rzymowi wstrzymaniem środków finansowych na pomoc w rozwiązaniu kryzysu wokół napływu imigrantów. Szokujące wideo z ośrodka zostało pokazane w państwowej telewizji. Widać na nim rozebranych do naga uchodźców, oblewanych środkami dezynfekującymi. Uznano, że to sceny "jak z obozu koncentracyjnego".
Jak powiedział rzecznik KE ds. wewnętrznych Michele Cercone, komisja wszczęła już postępowanie dotyczące warunków w kilku ośrodkach we Włoszech. - Jesteśmy poważnie zaniepokojeni sytuacją, jaka panuje w tych ośrodkach. Rozumiemy, że Włochy zmagają się z coraz większą falą imigracji, ale kraj musi przestrzegać unijne i międzynarodowe zobowiązania, jeśli chodzi o zapewnienie humanitarnych i godnych warunków - podkreślił Cercone.
Dodał on, że od tego będzie też uzależnione dalsze wsparcie dla włoskich władz. - Ostatnio po tragedii na Lampedusie udostępniliśmy 30 milionów euro na pomoc dla Włoch. Część tych środków powinna być przeznaczona właśnie na zmaganie się z wyjątkowymi sytuacjami uchodźców. Oczekujemy od władz, że te środki będą właściwie wykorzystane - powiedział rzecznik.
"Zdjęcia, które nas zaszokowały"
Premier Włoch Enrico Letta zapewnił, że jego rząd przeprowadzi wnikliwe postępowanie wyjaśniające na temat tego, co dzieje się w ośrodku na Lampedusie, oraz że osoby odpowiedzialne zostaną ukarane.
- To zdjęcia, które nas zaszokowały - przyznał premier na konferencji prasowej w Rzymie.
W reakcji na publikację nagrania śledztwo wszczęła prokuratura w Agrigento na Sycylii. Nie wyklucza postawienia zarzutów naruszenia prywatności oraz maltretowania osób.
Odpowiedź administracji ośrodka
W mediach głos zabrał również administrator spółdzielni, która zajmuje się imigrantami z ośrodka na Lampedusie. Powiedział on w jednym z wywiadów, że to uchodźcy zniecierpliwili się tym, że cała procedura dezynfekcji i kuracji przeciwko świerzbowi trwa półtorej godziny i że sami rozebrali się, by ją przyspieszyć.
Włoska telewizja RAI pokazała nagranie z tamtejszego ośrodka imigracyjnego, na którym widać rozebranych do naga na zimnie uchodźców, spryskiwanych szlauchem ze środkami dezynfekującymi i preparatem przeciw świerzbowi.
Źródła: IAR, PAP, ENEX/x-news