ŚwiatKomisja Europejska nie wprowadzi embarga na mozzarellę

Komisja Europejska nie wprowadzi embarga na mozzarellę

Komisja Europejska ogłosiła, że
jest zadowolona z wycofania przez włoskie władze partii skażonego
rakotwórczymi dioksynami sera mozzarella z regionu Neapolu, więc
nie ma powodu, by wprowadzać unijne embargo na ten produkt.

Komisja jest zadowolona z postępu, jaki się dokonał w tej sprawie - oświadczyła odpowiadająca za sprawy zdrowia rzeczniczka KE Nina Papadulaki. Na tym etapie nie ma powodów, by na poziomie europejskim wprowadzać jakiekolwiek dodatkowe środki - dodała.

Powiedziała, że środki wprowadzone przez Włochy to m.in. wycofanie z rynku podejrzanej mozzarelli, objęcie 25 zakładów, skąd pochodziła skażona mozzarella, dodatkowymi kontrolami i wzmożone inspekcje sanitarno-weterynaryjne. Zdaniem rzeczniczki, oznacza to, że potencjalnie groźna dla zdrowia mozzarella nie trafiła do innych krajów ani w UE, ani na świecie.

Papadulaki zaznaczyła przy okazji, że skażony ser był przeznaczony wyłącznie na rynek lokalny.

Włochy zapewniły także Komisję, że będą prowadzić "stały monitoring" zakładów produkcyjnych, by zapobiec w przyszłości przekroczeniu dopuszczalnego poziomu dioksyn w mozzarelli.

Już od zeszłego tygodnia zamkniętych jest 83 wytwórni mozzarelli, gdy stwierdzono łamanie norm sanitarnych i fałszowanie rezultatów badań weterynaryjnych. Wyprodukowane tam mleko jest niszczone, a władze kontrolują kolejne fermy na południu Włoch, by sprawdzić, w jaki sposób pasza zwierząt została skażona.

Jeszcze w czwartek wieczorem Komisja Europejska groziła wprowadzeniem embarga na mozzarellę z Kampanii, oceniając, że "nie podjęto żadnych środków, by wycofać z rynku produkty, które mogły być skażone".

Problemy z mozzarellą rozpoczęły się, gdy ujawniono, że niektóre zakłady w Kampanii produkują ją z mleka zawierającego dioksyny. Komisja odmówiła potwierdzenia, że wiąże się to z zaleganiem w rejonie Neapolu tysięcy ton niewywożonych miesiącami śmieci oraz nielegalnym ich zakopywaniem. Według niektórych ekspertów w ten właśnie sposób toksyny trafiają do pasz. (tbe)

Michał Kot

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)