"Komisja do zbadania afery hazardowej może być już dziś"
Marszałek Sejmu Bronisław Komorowski z Platformy Obywatelskiej uważa, że dziś wieczorem Sejm może powołać komisję śledczą do zbadania afery hazardowej. Gość Programu Pierwszego Polskiego Radia powiedział, że w piątek rano może dojść do głosowania składu komisji.
04.11.2009 | aktual.: 04.11.2009 08:39
Połączone sejmowe komisje ustawodawcza i finansów publicznych przyjęły projekt uchwały powołujący komisję śledczą, która ma się zająć wyjaśnieniem afery hazardowej. Posłowie przyjęli projekt Platformy Obywatelskiej. Odrzucono wszystkie poprawki zgłoszone przez opozycję.
- To nie był dobry dzień dla polskiego parlamentaryzmu. Przyjmujemy akt prawny, który nie odpowiada podstawowym standardom konstytucyjnym - mówił na zakończenie prac komisji Wojciech Szarama (PiS).
Platformę krytykował poseł koalicyjnego PSL Eugeniusz Kłopotek. - Dlaczego jesteście głusi i ślepi? Rozumiem, że możecie się nie zgadzać z argumentami lepszymi, bądź gorszymi opozycji, ale kiedy, niezależne od nacisków politycznych, Biuro Analiz Sejmowych przygotowuje opinie (na temat zgodności projektu z konstytucją), to na litość boską, warto wziąć ją chociaż trochę pod uwagę - nie krył niezadowolenia poseł Stronnictwa.
Komentując tę decyzję komisji marszałek Bronisław Komorowski powiedział, że zdecydowała wola większości, co jest normalne w demokracji.
Projekt przyjęty przez połączone komisje zakłada, że komisja zajmie się latami 2002-2009 i zbada legalność działań członków rządu, podległych mu urzędników oraz posłów, którzy pracowali przy tworzeniu projektów nowelizacji ustawy hazardowej i związanych z nią przepisów.
Projekt ustawy o grach w przygotowaniu
Tydzień temu rząd przyjął założenia do projektu ustawy o grach liczbowych i hazardowych.
Według założeń do projektu, przedstawionych przez Donalda Tuska, nowa ustawa hazardowa ma doprowadzić do delegalizacji gier na automatach poza kasynami i ma wprowadzić zakaz urządzania wideoloterii.
Założenia zakładają także m.in. walkę z hazardem wśród osób poniżej 18 roku życia i wyższe podatki dla branży hazardowej. Rząd chce też zaostrzenia zakazu reklam hazardu i podmiotów organizujących gry hazardowe.
Szef klubu PO Grzegorz Schetyna zapowiadał, że do końca listopada Sejm powinien przyjąć ustawę o grach liczbowych i hazardowych.