Trwa ładowanie...

Komisja Bundestagu przesłucha Snowdena w Moskwie

Komisja śledcza Bundestagu, powołana do wyjaśnienia działalności wywiadu USA podejrzewanego o inwigilowanie obywateli Niemiec, przesłucha Edwarda Snowdena, który ujawnił amerykańskie programy inwigilacji. Odbędzie się to jednak nie w Berlinie, lecz w Moskwie.

Share
Komisja Bundestagu przesłucha Snowdena w Moskwie
Źródło: PAP/EPA, fot: Glenn Greenwald, Laura Poitras
d1siz26

Komisja Bundestagu podjęła taką decyzję głosami przedstawicieli koalicji rządowej CDU, CSU i SPD. Posłowie opozycji - partii Zielonych i Lewicy - domagali się zaproszenia Snowdena do Berlina.

Pierwsza "nieformalna" rozmowa ze Snowdenem w Moskwie ma się odbyć na początku lipca.

Rząd niemiecki w piśmie do członków komisji poinformował, że nie może wykluczyć, iż Snowden po przybyciu na teren Niemiec zostałby zatrzymany lub wydany władzom USA. Zdaniem rządu w Berlinie przyjazd poszukiwanego przez amerykańskie władze listem gończym Snowdena mógłby narazić na szwank relacje niemiecko-amerykańskie.

d1siz26

Bundestag powołał w marcu komisję śledczą do wyjaśnienia działalności amerykańskich służb w Niemczech oraz zbadania, czy niemiecki rząd i niemieckie służby wiedziały o tych działaniach. Komisja składa się z ośmiu deputowanych - sześciu należy do partii koalicji rządowej, dwoje do ugrupowań opozycyjnych.

Wniosek o przesłuchanie Snowdena złożyli posłowie Lewicy i Zielonych.

2 maja rząd Niemiec wyraził sprzeciw wobec przesłuchania Snowdena na terenie Niemiec, powołując się na możliwe narażenie na szwank stosunków z USA. Za możliwe uznano natomiast przesłuchanie Amerykanina za granicą.

Edward Snowden, były współpracownik wywiadu USA, ujawnił w zeszłym roku program masowej inwigilacji prowadzonej przez amerykańską Agencję Bezpieczeństwa Narodowego (NSA). Z wykradzionych przez niego dokumentów wynika, że służby USA szpiegowały m.in. instytucje UE i ponad 30 czołowych polityków na świecie. Na podsłuchu miał być m.in. telefon komórkowy kanclerz Niemiec Angeli Merkel, co doprowadziło do poważnego ochłodzenia stosunków niemiecko-amerykańskich. W maju 2013 roku Snowden zbiegł z USA do Hongkongu, a następnie znalazł się w Rosji, gdzie uzyskał na rok azyl.

Adwokat Snowdena, Wolfgang Kaleck powiedział, że jego klient stara się o przedłużenie prawa pobytu w Rosji. Wcześniej media podawały, że zamierza powrócić do USA bądź starać się o wyjazd do Brazylii.

d1siz26

Podziel się opinią

Share
d1siz26
d1siz26
Więcej tematów