Trwa ładowanie...
d2h5swr
IAR

Komentatorzy przewidują porozumienie w sprawie Mistrali

Według francuskich komentatorów w ostatecznym rozrachunku dojdzie do porozumienia się Francji i Rosji w sprawie Mistrali. Zdaniem ekspertów uda się to załatwić polubownie. To francuskie reakcje na artykuł w prasie rosyjskiej na ten temat.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Komentatorzy przewidują porozumienie w sprawie Mistrali
(AFP, Fot: Jean-Sebastien Evrard)
d2h5swr

Dwa zamówione przez Rosję helikopterowce klasy Mistral budowane są w porcie St Nazaire. Jeden z nich - "Władywostok" jest już od dawna gotowy, ale prezydent Francois Hollande wstrzymał dostarczenie okrętów ze względu na zaangażowanie się Moskwy w konflikt na Ukrainie.

W Paryżu podkreśla się, że przyczyną niezgody między stronami jest wysokość odszkodowania za zerwanie kontraktu. Francuzi proponują 785 milionów euro - Rosjanie domagają się ponad miliarda. Do czasu osiągnięcia porozumienia Mistrale nie mogą być sprzedane trzeciej stronie.

Kontrakt wywołał wiele zaniepokojenia w państwach bałtyckich i w USA, gdyż te okręty to prawdziwe pływające fortece przeznaczone do działań ofensywnych. Mogą przewozić samochody opancerzone, czołgi i śmigłowce. Wyposażone są w nowoczesne sale operacyjne i niezależne centrum dowodzenia. Stowarzyszenie pod nazwą „Nie ma Mistrali dla Putina” domaga się całkowitego i ostatecznego zerwania kontraktu.

d2h5swr

Zobacz również: Krążownik "Moskwa" wypłynął z Krymu

d2h5swr

Podziel się opinią

Share

d2h5swr

d2h5swr
Więcej tematów