Komentarze po decyzji Europejskiego Trybunału Praw Człowieka
Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu orzekł, że Polska naruszyła prawo do rzetelnego procesu, pozwalając na orzekanie w Trybunale Konstytucyjnym sędziemu-dublerowi. Werdykt komentują w sieci politycy, prawnicy i osoby publiczne.
Roman Giertych zwrócił na Twitterze uwagę, że decyzja strasburskiego trybunału może oznaczać początek lawiny odszkodowań od państwa.
Trwa ładowanie wpisu: twitter
Współzałożyciel inicjatywy Wolne Sądy Michał Wawrykiewicz podkreślił, że piątkowy wyrok to cios dla całego Trybunału Konstytucyjnego.
Trwa ładowanie wpisu: twitter
Prawnicy z Inicjatywy "Wolne Sądy" zastanawiają się, jaka będzie reakcja na orzeczenie ETPCz prezydenta Andrzeja Dudy.
Trwa ładowanie wpisu: twitter
"Wygrała sprawiedliwość!" napisała posłanka KO Kamila Gasiuk-Pihowicz.
Trwa ładowanie wpisu: twitter
Piątkowy wyrok odnotował polski oddział jednej z największych organizacji walczących o prawa człowieka na świecie.
Trwa ładowanie wpisu: twitter
Prof. Marcin Matczak jest ciekaw reakcji Prawa i Sprawiedliwości.
Trwa ładowanie wpisu: twitter
Patryk Słowik zastanawia się, jak będzie wyglądała reakcja mediów na decyzję Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu.
Trwa ładowanie wpisu: twitter
Decyzja Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu
Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu wydał decyzję w sprawie przedsiębiorcy, którego pole zostało dziewięć lat temu zniszczone przez dziki. Mężczyzna domagał się odszkodowania przed wszystkimi instancjami sądów w Polsce. Wyroki były dla niego niekorzystne.
Jednym z wątków sprawy zajął się Trybunał Konstytucyjny. W składzie orzekającym zasiadał Mariusz Muszyński, który został mianowany do TK na miejsce jednego z sędziów uprzednio mianowanego przez Sejm. Trybunał również nie przyznał racji przedsiębiorcy i sprawa został skierowana do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Strasburski sąd uznał, że obecność Muszyńskiego w składzie orzekającym TK naruszyła prawo przedsiębiorcy do rzetelnego procesu.