Komendant skarży się na pracowników RPO
Komendant wojewódzki policji w Lublinie Zbigniew Głowacki poskarżył się Rzecznikowi Praw Obywatelskich na zespół Rzecznika, który kontrolował jego komendę. Komendant uważa, że przedstawiciele biura Rzecznika naruszyli jego prawa obywatelskie.
Poinformowała o tym w czwartek rzeczniczka komendanta Bibianna Bortacka.
Komendant zarzucił kontrolującym m.in. nierzetelne przeprowadzenie ustaleń, tendencyjne ich przedstawienie, odebranie mu możliwości ustosunkowania się do treści sprawozdania z kontroli i pomówienie jego podwładnych o popełnienie przestępstw - powiedziała Bortacka. Dodała, że sam komendant nie będzie rozmawiał z dziennikarzami na ten temat.
Przed dwoma tygodniami Rzecznik Praw Obywatelskich ogłosił, że prawa lubelskich policjantów, zwłaszcza funkcjonariuszy wydziału, w którym doszło do kradzieży dużej sumy pieniędzy, są naruszane. Według Rzecznika, policjanci poddawani są przez przełożonych dużej presji psychicznej. Jeden z policjantów tego wydziału popełnił samobójstwo.
Rzecznik Praw Obywatelskich zwrócił się do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji o przeprowadzenie kompleksowej kontroli i usunięcie nieprawidłowości w lubelskiej Komendzie Wojewódzkiej Policji.
W styczniu z policyjnego sejfu w wydziale dochodzeniowo-śledczym zginęło 8 tys. dolarów i 7 tys. zł. Była to część pieniędzy odebranych w ub.r. przemytnikom złota. W sejfie była też odebrana przemytnikom biżuteria. Kradzieży nie mógł dokonać nikt z zewnątrz.
Pod koniec lutego policjant prowadzący śledztwo przeciwko przemytnikom popełnił samobójstwo. To on zawiadomił o braku pieniędzy. Kilka dni przed samobójstwem w jego biurku znaleziono złoty pierścionek, który mógł pochodzić z okradzionego sejfu.
Złodzieja pieniędzy z policyjnego sejfu dotychczas nie znaleziono, mimo zastosowania wykrywacza kłamstw w wewnętrznym postępowaniu policyjnym. Komendant wojewódzki lubelskiej policji Zbigniew Głowacki rozwiązał w marcu wydział dochodzeniowo-śledczy.
Rzecznik Praw Obywatelskich wnioskował także o zbadanie innego przypadku samobójstwa policjanta z lubelskiej komendy w 1999 roku.
Rzecznik zwrócił uwagę, że aż siedmiu policjantów z województwa lubelskiego przebywa obecnie w areszcie pod zarzutem dokonania przestępstw. Wystąpił do ministra sprawiedliwości o zbadanie postępowań karnych prowadzonych przeciwko nim.(an)