Trwa ładowanie...
d2k5o8p
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Komendant PSP: zabezpieczenie jubileuszu chrztu Polski sprawdzianem przez ŚDM i szczytem NATO

• Komendant główny PSP: zabezpieczenie imprez jubileuszu 1050. rocznicy chrztu Polski to sprawdzian przed Światowymi Dniami Młodzieży i szczytem NATO
• Dodatkowe siły straży pożarnej będą zabezpieczać uroczystości w Poznaniu i Gnieźnie
• Strażacy skontrolowali 10 obiektów, gdzie odbędą się imprezy - poinformował st. bryg. Leszek Suski
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Komendant PSP: zabezpieczenie jubileuszu chrztu Polski sprawdzianem przez ŚDM i szczytem NATO
(WP.PL, Fot: Paweł Kozioł)
d2k5o8p

- Będzie to dla nas pewnym sprawdzianem, choć trzeba zwrócić uwagę na to, że te wszystkie uroczystości różnią się od siebie - skalą, tym kto będzie w nich uczestniczyć - mówi komendant. Jak dodaje będzie można m.in. sprawdzić działanie systemu łączności.

W zabezpieczenie uroczystości w Poznaniu - według szefa PSP - będzie dodatkowo zaangażowanych 108 strażaków, a w przypadku Gniezna - 90. Strażacy skontrolowali 10 obiektów, w których mają odbywać się uroczystości - m.in. Stadion Miejski w Poznaniu, Halę Międzynarodowych Targów Poznańskich i refektarz Domu Głównego Towarzystwa Chrystusowego w Poznaniu, gdzie 15 kwietnia ma się odbyć kolacja z udziałem 700 osób, w tym prezydenta Andrzeja Dudy.

Według komendanta głównego podczas tych kontroli nie stwierdzono żadnych problemów. Wymogi bezpieczeństwa - jak podkreśla Suski - spełnia też refektarz. - Sala znajduje się na parterze, jest odpowiednia liczba wyjść ewakuacyjnych, zachowana długość i szerokość dróg ewakuacyjnych. Natomiast to miejsce, podobnie jak kilka innych, dodatkowo zabezpieczymy. Na miejscu, w gotowości będą dwa wozy strażackie, by w razie konieczności nie musiały dojeżdżać z pewnej odległości - wyjaśnił komendant. Dodał, że dodatkowe spostrzeżenia, wskazówki, jak i oferta dodatkowej pomocy została przekazana stronie kościelnej podczas spotkania w Kurii Biskupiej.

d2k5o8p

Wozy strażackie będą też w gotowości przy Hali Międzynarodowych Targów Poznańskich, choć - jak podkreśla komendant - miejsce to jest "nowoczesne, bezpieczne i na bieżąco kontrolowane".

Uroczystości rocznicowe

Na uroczystości rocznicowe, związane z jubileuszem 1050. rocznicy chrztu Polski zaprosił do Gniezna i na Ostrów Lednicki prymas Polski abp Wojciech Polak. Centralne uroczystości odbędą się 14 kwietnia w Gnieźnie oraz 15 i 16 kwietnia w Poznaniu.

W uroczystościach mają wziąć udział przedstawiciele najwyższych władz państwowych z prezydentem Andrzejem Dudą i premier Beatą Szydło. Spodziewani są też m.in. prymas Węgier i nuncjusz apostolski w Polsce.

d2k5o8p

Obchody w Gnieźnie rozpoczną się posiedzeniem Konferencji Episkopatu Polski. Na znajdującym się niedaleko Gniezna Ostrowie Lednickim, wyspie wskazywanej jako jedno z prawdopodobnych miejsc przyjęcia chrztu przez Mieszka I, odbędzie się nabożeństwo ekumeniczne z udziałem duchownych Kościołów chrześcijańskich zrzeszonych w Polskiej Radzie Ekumenicznej. Centralnym punktem gnieźnieńskich obchodów będzie msza św. w katedrze gnieźnieńskiej pod przewodnictwem legata papieskiego i z homilią prymasa Polski. Kilkadziesiąt osób duchownych i świeckich, wybierających się na misje w różne kraje świata otrzyma krzyże misyjne.

Ciąg dalszy centralnych uroczystości odbędzie się już w Poznaniu. W piątek 15 kwietnia zaplanowano tam obrady Zgromadzenia Narodowego, w trakcie których Andrzej Duda wygłosi orędzie. Wykonane zostanie jubileuszowe oratorium "966.pl" Jacka Sykulskiego. Przez miasto przejdzie też uroczysta procesja, zaś w poznańskiej katedrze odprawiona zostanie msza św.

Według historyków, 14 kwietnia 966 roku, w przypadającą wówczas Wielką Sobotę, książę Mieszko I przyjął chrzest. Tysiąc lat później, 14 kwietnia 1966 roku w Gnieźnie odbyły się centralne obchody milenium chrztu Polski pod przewodnictwem prymasa Stefana Wyszyńskiego.

d2k5o8p

Podziel się opinią

Share

d2k5o8p

d2k5o8p
Więcej tematów