Trwa ładowanie...

Kombornia. Chwila grozy na Podkarpaciu. W miasteczku grasuje wilk

W biały dzień po ulicach Komborni w powiecie krośnieńskim spacerował wilk. Takie zwierzę często wzbudza poruszenie, także zaniepokojenie. Podpowiadamy co zrobić, gdy nieoczekiwanie natkniemy się na wilka.

Share
Wilki to dzikie zwierzęta, które budzą fascynację i niepokój zarazem. Spotkanie takiego drapieżnika na swojej drodze wymaga szczególnej ostrożności. Wilki to dzikie zwierzęta, które budzą fascynację i niepokój zarazem. Spotkanie takiego drapieżnika na swojej drodze wymaga szczególnej ostrożności. Źródło: gettyimages., fot: MICHAEL CUMMINGS
d3tr5a9

Jeden z czytelników portalu terazKrosno.pl przesłał do redakcji nagranie spacerującego po miejscowości wilka. Nagranie wzbudziło duże zainteresowanie internautów. Zdaniem ekspertów, kiedy wilk pojawia się na ulicach miasta czy wsi, oznacza to, że prawdopodobnie poszukuje pożywienia. Zwierzę nagrane w Komborni prawdopodobnie spacerowało tak blisko ludzi w podobnym celu.

Dzikie osobniki mają to do siebie, że w każdej chwili mogą stać się nieobliczalne. Z tego powodu nie należy wykonywać gwałtownych ruchów w pobliżu wilka. Leśnicy z Lasów Państwowych przypominają o kilku podstawowych zasadach. Warto o nich pamiętać.

d3tr5a9

W przypadku, gdy drapieżnik poszczekuje lub warczy:

  • Unieś ręce i machaj nimi w powietrzu. To rozprzestrzeni twój zapach, sprawi, że twoja sylwetka będzie lepiej widoczna.
  • Pokrzykuj głośno ostrym tonem (lub zagwiżdż) w stronę wilka. To pozwoli mu zorientować się, że ma do czynienia z człowiekiem i że nie jest mile widziany.
  • Jeśli zwierzę nie reaguje i zamiast oddalić się, podchodzi bliżej, rzucaj w niego będącymi w zasięgu ręki przedmiotami, najlepiej grudami ziemi.
  • Wycofaj się spokojnie, możesz przyspieszyć, dopiero gdy masz pewność, że zwierzę jest daleko i nie interesuje się tobą.

Zaraz później powinno się o takim zdarzeniu poinformować pobliskie nadleśnictwo lub Stowarzyszenie dla Natury "Wilk". Wilków nie wolno samodzielnie dokarmiać. Nie należy pozostawiać im resztek jedzenia w pobliżu domu. Te zwierzęta szybko postrzegają ludzi, jako dostarczycieli pożywienia i później mogą wrócić już całym stadem. Co więcej, jeśli takie sytuacje powtarzają się częściej, pod żadnym pozorem nie można zostawiać psów czy kotów nocą na zewnątrz.

Spotkania z wilkami są niezwykle rzadkie, ponieważ drapieżniki te odczuwają przed ludźmi naturalny strach. Są najbardziej aktywne wieczorem (po zmierzchu) i nad ranem.


Wilk jest w chronionym gatunkiem w Polsce. Za zabicie go grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności.

Zobacz też: Niebezpieczna szarża motocyklisty w Bydgoszczy. Nagranie policji z pościgu

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3tr5a9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3tr5a9
d3tr5a9
Więcej tematów