Kolos, który powstrzymał falę. Ogrom widać na zdjęciach
Zbiornik Racibórz Dolny w piątek wieczorem wypełniony był w 53 proc. To właśnie ten kolos przyjął falę powodziową, dzięki czemu uratował nie tylko Wrocław, ale także Racibórz, Opole i dziesiątki innych miast położonych wzdłuż Odry. W sieci pojawiły się zdjęcia przed i po przyjęciu masy wody.
Zbiornik Racibórz Dolny pracuje normalnie i według danych z piątkowego wieczora jest wypełniony w ok. 53 proc.
Zbiornik Racibórz Dolny
We wtorek zbiornik Racibórz Dolny gromadził 147,9 mln m sześc. wody, co stanowi ok. 80 proc. jego pojemności. Od tego czasu, wraz ze stabilizacją sytuacji hydrometeorologicznej, systematycznie zmniejsza się ilość gromadzonej w nim wody.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
"Obiekt pracuje zgodnie z instrukcją gospodarowania wodami i pozostaje pod nadzorem pracowników PGW WP RZGW w Gliwicach, którzy nadzorują jego prawidłową pracę, prowadzą kontrolę poprawności aparatury kontrolno-pomiarowej oraz innych elementów zbiornika. Dzięki obniżonemu odpływowi wód z czaszy stabilizuje się rzędna wody w korycie rzeki Odry poniżej, co umożliwia odciążenie nadwyrężonego obwałowania, szczególnie w newralgicznych miejscach" - wskazali przedstawiciele Wód Polskich.
W sieci pojawiły się liczne nagrania i zdjęcia "cichego bohatera", który przyjął i zatrzymał masy wody.
Uchronił wiele miejscowości
"Zbiornik Racibórz Dolny wykonał bardzo dobrą robotę. Przyjął bardzo duże ilości wody i wyraźnie wypłaszczył falę powodziową z Czech, chroniąc wiele miejscowości przed powodzią" - piszą Lubuscy Łowcy Burz.
Na zdjęciach poniżej widać zbiornik z lotu ptaka. Pierwsze zdjęcie wykonano 15 września, a kolejne 17 września.
Długość zapór to ponad 20 km
Zbiornik Racibórz Dolny o pojemności 185 mln m sześc. zaczął być napełniany od niedzieli rano, aby przejąć nadmiar wód napływających Odrą. Budowę suchego zbiornika w Raciborzu ukończono na przełomie maja i czerwca 2020 r. Zajmuje on 26 km kw. Długość zapór zbiornika wynosi ponad 20 km.
Ze zbiornikiem Racibórz współpracuje położony powyżej polder Buków, oddany do użytku w 2002 r. W ramach tej inwestycji wykonano m.in. 14,5 km obwałowań stanowiących zapory boczne polderu, dwie budowle umożliwiające sterowanie pracą polderu i wał działowy.