Kolekcja poczty powstańczej już w Polsce
Kolekcja listów, kopert i znaczków powstańczych zakupiona przez Muzeum Powstania Warszawskiego na aukcji w Duesseldorfie jest już w kraju - poinformowała rzeczniczka Muzeum, Anna Kotonowicz.
04.03.2008 | aktual.: 05.03.2008 07:01
Wczoraj do Duesseldorfu pojechała nasza kustosz, która na miejscu pilnowała pakowania eksponatów, przygotowywanych do wysłania do Polski. Zostały one umieszczone w specjalnie przygotowanej skrzyni, odpornej na ogień, kwas i wybuchy, która następnie została zamknięta na klucz i zaplombowana - opowiadała rzeczniczka.
Paczka z pocztą powstańczą była przewożona przez firmę kurierską i dodatkowo konwojowana przez policję - do granicy strzegli jej funkcjonariusze niemieccy, w kraju - polscy. Zaraz po przybyciu została ponownie sprawdzona przez pracowników Muzeum Powstania Warszawskiego.
Jak dodała Kotonowicz otwarcie wystawy prezentującej kolekcję poczty powstańczej jest planowane na 19 marca.
Muzeum Powstania Warszawskiego 9 marca kupiło za 190 tys. euro kolekcję listów, kopert i znaczków powstańczych wystawionych na aukcji przez filatelistyczno-numizmatyczny dom aukcyjny Ulrich Felzmann Briefmarken Auktionen w Duesseldorfie.
W Powstańczej Poczcie Polowej listonoszami byli harcerze - Zawiszacy, chłopcy 12-15 letni. W różnych rejonach miasta znajdowało się razem około 40 skrzynek pocztowych. Łącznie przeniesiono blisko 150 tys. listów. Tylko do 1 września 1944 r., jak donosiła powstańcza prasa, poczta przyjęła ponad 116.300 przesyłek, co dawało średnio około 3700 listów dziennie.
Na początku września 1944 roku Departament Poczt i Telegrafów wydał pierwsze od pięciu lat polskie znaczki pocztowe wykonane przez Wojskowe Zakłady Wydawnicze. Zlecenie przygotowania projektów otrzymało trzech grafików. Ostatecznie dla pierwszej serii znaczków zatwierdzono projekt autorstwa inż. Stanisława Tomaszewskiego ps. "Miedza"; drugi projekt, wykonany przez Mariana Sigmunda, miał być wykorzystany w późniejszym czasie.