Kolejny start chińskiej rakiety. Gdzie tym razem spadną jej szczątki?

W niedzielę z centrum kosmicznym Wenchang na wyspie Hainan wystartuje chińska rakieta Long March 5B. Wyniesie na orbitę ziemską kolejny moduł stacji kosmicznej - Wentian. Eksperci obawiają się, że szczątki rakiety mogą znów - w sposób niekontrolowany - spaść na ziemię.

Start rakiety Long March 5B z kosmodromu Wenchang na wyspie Hainan
Start rakiety Long March 5B z kosmodromu Wenchang na wyspie Hainan
Źródło zdjęć: © PAP | MATJAZ TANCIC
Violetta Baran

Chińska agencja kosmiczna przygotowuje się do startu modułu Wentien. Ciężka rakieta Long March 5B ma wystartować z kosmodromu Wenchang na wyspie Hainan i dostarczyć nowy moduł na chińską stację kosmiczną Tiangong.

Rakieta Long March 5B osiąga wysokość 53 metrów i waży ponad 848 ton. Jest gigantyczna i nie spali się całkowicie w atmosferze, wracając na ziemię. Co gorsza, jej rdzeń przez jakiś czas utrzymuje się na orbicie, zanim spadnie na ziemię. To oznacza, że nie do końca wiadomo, gdzie wejdzie w atmosferę i gdzie spadnie. Ostatni start zakończył się niekontrolowanym upadkiem szczątków rakiety do Oceanu Indyjskiego, w pobliżu Malediwów. Rok wcześniej szczątki rakiety runęły na Wybrzeże Kości Słoniowej i zniszczyły kilka domów. Na szczęście nie było ofiar.

Wentien jest drugim modułem stacji kosmicznej Tiangong, która docelowo ma składać się z trzech części. Pierwszy moduł wyniesiono na orbitę w kwietniu ubiegłego roku. Trzeci moduł - Mengtian - ma zostać wystrzelony w październiku. Wspólnie utworzą stację kosmiczną Tiangong, która będzie miała kształt litery T.

Pierwszy moduł - Tianhe - składa się z trzech części: mieszkalnej, modułu serwisowego (niehermetyzowanego) i węzła cumowniczego. Może w nim zamieszkać trzech astronautów, zwanych przez Chińczyków tajkonautami.

Drugi moduł - Wentian - składa się z części naukowej, czyli laboratorium do prowadzenia eksperymentów z zakresu nauk przyrodniczych i biologicznych oraz z części mieszkalnej, w której schronie może znaleźć kolejnych trzech tajkonautów.

Źródło: tech.24tv.ua, space.com

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (18)