Kolejny Polak zdobył Biegun Północny
29 kwietnia o godz. 22: 26 na Biegunie Północnym stanął kolejny Polak, Rafał Szczepanik. Dotarł tam na nartach, po blisko trzech tygodniach podróży.
30.04.2008 | aktual.: 30.04.2008 16:13
Rafał Szczepanik był członkiem międzynarodowej ekspedycji kierowanej przez amerykańskich polarników. Brało w niej udział siedem osób (czterech Amerykanów, Kanadyjczyk, Anglik i Polak), w tym jedna kobieta.
Wyprawa rozpoczęła się na początku kwietnia na wyspie Spitsbergen. Kolejnym krokiem był przelot wynajętym samolotem do Borneo - najbardziej wysuniętej na północ stacji polarnej, należącej do Rosjan. W miejscu tym Rosjanie prowadzą m.in. urząd pocztowy, co ma dowodzić ich stałej obecności w Arktyce.
Z Borneo rozpoczęła się 17-dniowa droga prowadząca po dryfującym lodzie. Lodowiec arktyczny nie leży na stałym lądzie, lecz dryfuje na Oceanie Arktycznym. Oznacza to, że choć z Borneo do bieguna w linii prostej jest ok. 100 km, to w wyniku dryfowania droga ta się znacznie wydłużyła. Polarnicy przeszli około 160 km na nartach.
Obóz rozstawiony nocą rano często był przesunięty o kilka do kilkunastu kilometrów. Codziennie pokonywali ok. 10 km, przekraczając lub omijając kilkanaście szczelin między popękanymi kawałkami lodowca. Poruszanie się spowalniało też przedzieranie się przez kopny śnieg i lodowcowe gruzowiska, które wytworzone zostały przez zderzające się ze sobą kry.
Wyprawa poruszała się na nartach, a niektóre szczeliny pokonywała technikami alpinistycznymi. Każdy uczestnik ciągnął swój bagaż za sobą, na saniach. Znajdował się w nim namiot, śpiwór i mata termiczna, specjalistyczne ubranie, żywność na ok. 3 tygodnie, maszynka z paliwem, odbiornik GPS, telefon satelitarny. Dodatkowo sprzęt ratunkowy i apteczka, aparat fotograficzny, rzeczy osobiste. Razem ok. 50 kg bagażu.
Temperatury podczas wyprawy sięgały minus 35 stopni Celsjusza. Jednak silny wiatr (nawet do 100km/h) sprawiał, że tzw. odczuwalna temperatura wynosiła nawet minus 70 stopni.
Rafał Szczepanik ma 31 lat, mieszka w Siemianowicach Śląskich. Zawodowo zajmuje się prowadzeniem szkoleń menedżerskich w tzw. formie outdoor (z wykorzystaniem gier plenerowych i sportów outdoor). Jest współzałożycielem firmy szkoleniowej Training Partners i portalu rekrutacyjnego Pracuj.pl. Jest też instruktorem wspinaczki. Wcześniej brał udział w wyprawach m.in. w Alpach, Andach, górach Tybetu i na Antarktydę. Zdobył najwyższe szczyty Europy, Afryki i Ameryki Południowej.