ŚwiatKolejny Polak zdobył Biegun Północny

Kolejny Polak zdobył Biegun Północny

29 kwietnia o godz. 22: 26 na Biegunie Północnym stanął kolejny Polak, Rafał Szczepanik. Dotarł tam na nartach, po blisko trzech tygodniach podróży.

Kolejny Polak zdobył Biegun Północny
Rafał Szczepanik

Rafał Szczepanik był członkiem międzynarodowej ekspedycji kierowanej przez amerykańskich polarników. Brało w niej udział siedem osób (czterech Amerykanów, Kanadyjczyk, Anglik i Polak), w tym jedna kobieta.

Wyprawa rozpoczęła się na początku kwietnia na wyspie Spitsbergen. Kolejnym krokiem był przelot wynajętym samolotem do Borneo - najbardziej wysuniętej na północ stacji polarnej, należącej do Rosjan. W miejscu tym Rosjanie prowadzą m.in. urząd pocztowy, co ma dowodzić ich stałej obecności w Arktyce.

Z Borneo rozpoczęła się 17-dniowa droga prowadząca po dryfującym lodzie. Lodowiec arktyczny nie leży na stałym lądzie, lecz dryfuje na Oceanie Arktycznym. Oznacza to, że choć z Borneo do bieguna w linii prostej jest ok. 100 km, to w wyniku dryfowania droga ta się znacznie wydłużyła. Polarnicy przeszli około 160 km na nartach.

Obóz rozstawiony nocą rano często był przesunięty o kilka do kilkunastu kilometrów. Codziennie pokonywali ok. 10 km, przekraczając lub omijając kilkanaście szczelin między popękanymi kawałkami lodowca. Poruszanie się spowalniało też przedzieranie się przez kopny śnieg i lodowcowe gruzowiska, które wytworzone zostały przez zderzające się ze sobą kry.

Wyprawa poruszała się na nartach, a niektóre szczeliny pokonywała technikami alpinistycznymi. Każdy uczestnik ciągnął swój bagaż za sobą, na saniach. Znajdował się w nim namiot, śpiwór i mata termiczna, specjalistyczne ubranie, żywność na ok. 3 tygodnie, maszynka z paliwem, odbiornik GPS, telefon satelitarny. Dodatkowo sprzęt ratunkowy i apteczka, aparat fotograficzny, rzeczy osobiste. Razem ok. 50 kg bagażu.

Temperatury podczas wyprawy sięgały minus 35 stopni Celsjusza. Jednak silny wiatr (nawet do 100km/h) sprawiał, że tzw. odczuwalna temperatura wynosiła nawet minus 70 stopni.

Rafał Szczepanik ma 31 lat, mieszka w Siemianowicach Śląskich. Zawodowo zajmuje się prowadzeniem szkoleń menedżerskich w tzw. formie outdoor (z wykorzystaniem gier plenerowych i sportów outdoor). Jest współzałożycielem firmy szkoleniowej Training Partners i portalu rekrutacyjnego Pracuj.pl. Jest też instruktorem wspinaczki. Wcześniej brał udział w wyprawach m.in. w Alpach, Andach, górach Tybetu i na Antarktydę. Zdobył najwyższe szczyty Europy, Afryki i Ameryki Południowej.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)