Trwa ładowanie...
d2tu95b

Kolejny incydent nad Bałtykiem z udziałem rosyjskich samolotów

• Samoloty zbliżały się do granic przestrzeni powietrznej Estonii
• To drugi tego typu incydent w ciągu tygodnia
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Brytyjski Eurofighter Typhoon.
Brytyjski Eurofighter Typhoon. (Wikimedia Commons/Sugarmonster)
d2tu95b

Ministerstwo obrony Wielkiej Brytanii poinformowało, że brytyjskie myśliwce przechwyciły we wtorek rosyjskie samoloty zbliżające się do granic przestrzeni powietrznej Estonii. Lecieli wzdłuż północnej i zachodniej granicy Estonii, nad Morzem Bałtyckim.

Cztery samoloty Typhoon zostały poderwane z lotniska w estońskim Amari, gdy na radarach pojawiło się pięć niezidentyfikowanych maszyn. Brytyjczycy najpierw spotkali się w powietrzu z dwoma Su-27, a następnie trafili na dwa kolejne takie myśliwce oraz na rozpoznawczy samolot Ił-20.

Według rzecznika resortu obrony Rosjanie mieli wyłączone transpondery i nie odpowiadali na wezwania centrów kontroli lotów. Przez niemal cały ten czas towarzyszyły im typhoony RAF.

d2tu95b

To drugi tego typu incydent w ciągu tygodnia. W ostatni czwartek brytyjskie myśliwce przechwyciły w podobnych okolicznościach trzy rosyjskie wojskowe samoloty transportowe.

Turbośmigłowe samoloty An-12 i An-26 oraz odrzutowy samolot Ił-76 zbliżyły się do przestrzeni powietrznej państw bałtyckich, której strzegą Brytyjczycy w ramach Baltic Air Policing sił powietrznych NATO.

Rosyjskie transportowce miały wyłączone transpondery, a ich załogi nie odpowiadały na wezwania. Do akcji wysłano myśliwce typu Eurofighter Typhoon brytyjskich Królewskich Sił Powietrznych.

d2tu95b

Podziel się opinią

Share

d2tu95b

d2tu95b
Więcej tematów