Trwa ładowanie...
dvh9n1g

Kolejny incydent nad Bałtykiem z udziałem rosyjskich samolotów

• Samoloty zbliżały się do granic przestrzeni powietrznej Estonii • To drugi tego typu incydent w ciągu tygodnia
Share
Brytyjski Eurofighter Typhoon.
Brytyjski Eurofighter Typhoon.Źródło: Wikimedia Commons/Sugarmonster
dvh9n1g

Ministerstwo obrony Wielkiej Brytanii poinformowało, że brytyjskie myśliwce przechwyciły we wtorek rosyjskie samoloty zbliżające się do granic przestrzeni powietrznej Estonii. Lecieli wzdłuż północnej i zachodniej granicy Estonii, nad Morzem Bałtyckim.

Cztery samoloty Typhoon zostały poderwane z lotniska w estońskim Amari, gdy na radarach pojawiło się pięć niezidentyfikowanych maszyn. Brytyjczycy najpierw spotkali się w powietrzu z dwoma Su-27, a następnie trafili na dwa kolejne takie myśliwce oraz na rozpoznawczy samolot Ił-20.

Według rzecznika resortu obrony Rosjanie mieli wyłączone transpondery i nie odpowiadali na wezwania centrów kontroli lotów. Przez niemal cały ten czas towarzyszyły im typhoony RAF.

dvh9n1g

To drugi tego typu incydent w ciągu tygodnia. W ostatni czwartek brytyjskie myśliwce przechwyciły w podobnych okolicznościach trzy rosyjskie wojskowe samoloty transportowe.

Turbośmigłowe samoloty An-12 i An-26 oraz odrzutowy samolot Ił-76 zbliżyły się do przestrzeni powietrznej państw bałtyckich, której strzegą Brytyjczycy w ramach Baltic Air Policing sił powietrznych NATO.

Rosyjskie transportowce miały wyłączone transpondery, a ich załogi nie odpowiadały na wezwania. Do akcji wysłano myśliwce typu Eurofighter Typhoon brytyjskich Królewskich Sił Powietrznych.

dvh9n1g

Podziel się opinią

Share
dvh9n1g
dvh9n1g
Więcej tematów