Trwa ładowanie...
Natalia Durman
13-05-2015 07:38

Kolejny incydent nad Bałtykiem. Myśliwce RAF przechwyciły rosyjski samolot zwiadowczy

Dwa myśliwce Typhoon, należące do RAF, przechwyciły rosyjski samolot zwiadowczy Ił-20 w międzynarodowej przestrzeni powietrznej blisko Estonii. Incydent miał miejsce we wtorek - podaje portal express.co.uk.

Kolejny incydent nad Bałtykiem. Myśliwce RAF przechwyciły rosyjski samolot zwiadowczyŹródło: AFP, fot: Andrew Yates
d2us89y
d2us89y

Według informacji brytyjskiego ministerstwa obrony, maszyna została przechwycona nad Zatoką Fińską około południa.

- Wszystkie przechwycenia w powietrzu pokazują ogromne znaczenie brytyjskiego wkładu w misje nad Bałtykiem - skomentował zdarzenie minister obrony Michael Fallon.

Dodał, że "rola Wielkiej Brytanii w ochronie przestrzeni powietrznej NATO i udział jej personelu w ćwiczeniach w Estonii pokazują zaangażowanie dla wspólnej obrony NATO i wartość sił zbrojnych dla poprawy zdolności wojskowych sojuszników".

Wielka Brytania musiała poderwać swoje myśliwce ze względu na działalność rosyjskich samolotów już czwarty raz w ciągu ostatnich trzech miesięcy.

d2us89y

Blisko zderzenia z amerykańskim samolotem

W połowie kwietnia USA zapowiedziały złożenie w Moskwie oficjalnej noty dyplomatycznej po incydencie do jakiego doszło nad Bałtykiem. Rosyjski myśliwiec Su-27 podczas próby przechwycenia niemal zderzył się z amerykańskim samolotem zwiadowczym.

Jak informowała telewizja CNN, powołując się na źródła w Pentagonie, do groźnego incydentu doszło 7 kwietnia w międzynarodowej przestrzeni powietrznej, na północ od Polski, w czasie rutynowego lotu amerykańskiego samolotu zwiadowczego RC-135U. Rosyjski Su-27 miał w odległości zaledwie około sześciu metrów przelecieć obok nieuzbrojonego amerykańskiego samolotu zwiadowczego.

Rzecznik Pentagonu Mark Wright podkreślił, że w ocenie załogi amerykańskiego samolotu, agresywne manewry wykonywane przez rosyjskiego pilota w bardzo bliskiej odległości od ich maszyny było działaniem nieprofesjonalnym i mogącym zagrozić bezpieczeństwu.

Szwecja i Finlandia zacieśniają współpracę

W połowie lutego Szwecja i Finlandia zacieśniły współpracę wojskową. Zaplanowano wspólne ćwiczenia, zarówno wojsk lądowych - na największym poligonie północnej Europy w fińskim Rovajärvi, jak i lotnictwa - z użyciem myśliwców wielozadaniowych Gripen na Morzu Bałtyckim.

d2us89y

Jak pisały skandynawskie media, poziom bezpieczeństwa w rejonie Morza Bałtyckiego obniżył się zdecydowanie w efekcie militarnych działań Rosji. W ostatnich miesiącach rosyjskie samoloty bojowe wielokrotnie dokonywały prowokacyjnych przelotów nad Bałtykiem, a okręty podwodne kilkakrotnie wpływały na obce wody.

Ani Szwecja ani Finlandia nie należą do NATO. Finlandia jest bezpośrednim sąsiadem Federacji Rosyjskiej. Długość wspólnej granicy wynosi 1340 kilometrów.

Myśliwce NATO eskortowały rosyjski bombowiec

Na początku lutego miał miejsce inny incydent z udziałem rosyjskiego lotnictwa nad Bałtykiem. Łotewski MON poinformował o przechwyceniu rosyjskiego bombowca przez samoloty NATO pełniące służbę nad krajami bałtyckimi. Myśliwce NATO zostały poderwane, by przypilnować rosyjskiego Ił-a 76.

d2us89y

Moskwa intensywnie sprawdza gotowość NATO-wskiej obrony powietrznej od początku kryzysu na Wschodzie. Dwa tygodnie wcześniej alarm wywołało pojawienie się w kanale La Manche dwóch Tu-95, zdolnych do przenoszenia bomb atomowych.

Zobacz również wideo: Wróbel o relacjach polski z sąsiadami
d2us89y
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2us89y
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj