Kolejny dzień wolny od pracy? Do Senatu wpłynęła petycja
Sejm niedawno zatwierdził, że od 2025 r. Wigilia stanie się dniem wolnym od pracy. Teraz Senat zajmie się tą ustawą. Jednak to nie koniec zmian w kalendarzu dni wolnych. Do Senatu wpłynęła petycja, której autor, zastrzegający swoje dane osobowe, proponuje ustanowienie Wielkiego Piątku dniem wolnym od pracy.
03.12.2024 | aktual.: 03.12.2024 08:35
"Wielki Piątek to święto obchodzone równocześnie w kościele katolickim, prawosławnym, ewangelickim i w kościele protestanckim. Dzieci w szkołach mają już w Wielki Piątek dzień wolny od zajęć dydaktycznych, co jest problemem dla rodziców, którzy muszą zapewnić opiekę w domu nad niepełnoletnimi dziećmi. Niestety nie zawsze da się wywalczyć ten dzień urlopu, gdy chętnych do pracy jest bardzo dużo, co prowadzi do konfliktów między pracownikami w tym ważnym dla chrześcijan dniu" - pisze autor petycji (pisownia oryginalna).
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Kontrowersje wokół nowego dnia wolnego
Propozycja zakłada, że Wielki Piątek nie byłby 15. dniem wolnym w kalendarzu, lecz zastąpiłby dzień wolny 3 maja. Autor petycji argumentuje, że "Konstytucja 3 Maja już od ponad 200 lat nie obowiązuje, a dzień uchwalenia obecnie obowiązującej konstytucji z dnia 2 kwietnia 1997 nie jest w Polsce dniem wolnym od pracy".
Senatorowie muszą teraz rozważyć tę propozycję, ale zanim podejmą decyzję, potrzebne będzie stanowisko rządu. Ministerstwo Finansów już wcześniej wskazywało, że wprowadzenie wolnej Wigilii to koszt ok. 4 mld zł. Straty związane z wolnym Wielkim Piątkiem mogłyby być jeszcze wyższe, ponieważ tego dnia sklepy są normalnie otwarte.
Za wprowadzeniem wolnego Wielkiego Piątku opowiadają się także związkowcy z Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych. Przekonują, że ten dzień, podobnie jak Wigilię, Polacy powinni spędzić w gronie bliskich, nie myśląc o pracy.
źródło: Fakt