Trwa ładowanie...
d2u6afg
d2u6afg
brytania

Kolejny dzień przesłuchań w sprawie Kelley'ego

W poniedziałek przed komisją badającą okoliczności śmierci rządowego doradcy ds. broni masowego rażenia Davida Kelly'ego zeznawał szef personelu w urzędzie brytyjskiego premiera Tony'ego Blaira, Jonathan Powell.
Share
d2u6afg

Powell powiedział, że Blair był informowany o tym, że Kelly mógł być źródłem informacji w materiale BBC, w którym jej dziennikarz zarzucił rządowi podkoloryzowanie raportu na temat irackiej broni. Blair zarządził wówczas posiedzenie swoich najbliższych doradców.

Jednak, według Powella, to Ministerstwo Obrony, a nie urząd premiera, zdecydowało o ujawnieniu nazwiska Kelly'ego mediom. "Premier postawił sprawę jasno, że to Ministerstwo Obrony powinno dalej zajmować się tą sprawą" - powiedział Powell podczas poniedziałkowych przesłuchań.

Kelly był głównym, niewymienionym z nazwiska źródłem informacji w materiale dziennikarza BBC Andrewa Gilligana, w którym zarzucił on rządowi Blaira celowe podkoloryzowanie raportu wywiadu na temat irackiej broni masowego rażenia. Według BBC, wyolbrzymiono zagrożenie, aby w ten sposób uzasadnić decyzję o przystąpieniu do wojny.

d2u6afg

W trakcie burzy, która wybuchła po ujawnieniu tego materiału, wyszło na jaw, że to Kelly był źródłem informacji. Kelly, który był m.in. przesłuchiwany przez komisję parlamentarną, w lipcu popełnił samobójstwo, prawdopodobnie nie wytrzymując zamieszania wokół własnej osoby.

Komisja wyjaśniająca okoliczności śmierci Kelly'ego, której przewodniczy lord Brian Hutton, rozpoczęła pracę tydzień temu. Zeznawali już m.in. dziennikarze BBC - Gilligan i Susan Watts - oraz kilka osób z Ministerstwa Obrony. Komisja przesłucha także premiera Blaira oraz ministra obrony Geoffa Hoona, choć terminy ich przesłuchań nie zostały jeszcze ustalone.(iza)

d2u6afg

Podziel się opinią

Share
d2u6afg
d2u6afg
Więcej tematów