Trwa ładowanie...
d1d09no

Kolejny awans w rządzie. Jacek Ozdoba ma zostać wiceministrem klimatu

Jacek Ozdoba – poseł klubu PiS związany z Solidarną Polską Zbigniewa Ziobro – w tym tygodniu ma zostać nowym członkiem rządu – dowiaduje się WP. Były stołeczny radny i bliski współpracownik Patryka Jakiego będzie pracować w powołanym po wyborach parlamentarnych resorcie klimatu jako wiceminister. To kolejny awans w rządzie w ostatnich tygodniach.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Poseł Jacek Ozdoba zostanie nowym wiceministrem klimatu.
Poseł Jacek Ozdoba zostanie nowym wiceministrem klimatu. (East News, Fot: ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER)
d1d09no

Tym samym Ozdoba zajmie miejsce Sławomira Mazurka, odwołanego kilka dni temu przez premiera z funkcji wiceministra klimatu.

Powodów odwołania polityka resort nie podał, ale – jak nieoficjalnie słyszymy – przyczyną dymisji miał być brak skutecznej polityki dotyczącej gospodarki odpadami. A to właśnie za reformę rynku odpadów, w tym wdrożenie Bazy Danych Odpadowych, do której firmy muszą raportować ilości wytwarzanych odpadów, odpowiedzialny był Mazurek.

BDO – jak spekuluje się w rządzie – ma nie działać zgodnie z oczekiwaniami użytkowników.

CZYTAJ TEŻ: Ofensywa ministra klimatu. Chce dla Polaków więcej energii z OZE

d1d09no

Wiceministrem środowiska Mazurek został w 2015 roku. Wtedy też powierzono mu odpowiedzialność za gospodarkę odpadami, fundusze ekologiczne i edukację ekologiczną.

Z resortem środowiska był związany od 2006 roku. Przez dwa lata pełnił funkcję rzecznika ówczesnego ministra, Jana Szyszki. Później pracował w Krajowym Zarządzie Gospodarki Wodnej, gdzie odpowiadał za promocję funduszy europejskich.

Do niedawna Mazurek pracował m.in. nad ustawą o rozszerzonej odpowiedzialności producenta (ROP), która ma obciążyć większą odpowiedzialnością finansową za gospodarkę odpadami firmy, które wprowadzają na rynek opakowania. Ostatnim zadaniem Mazurka był nadzór nad zmianami w ustawie o gospodarowaniu odpadami, która nałożyła na przedsiębiorców obowiązek rejestracji w Bazie Danych Odpadowych. – I z tym sobie nie poradzono – twierdzi nasz informator z rządu.

CZYTAJ TEŻ: Michał Kurtyka. Kim jest nowy minister klimatu w rządzie PiS? Czym będzie się zajmował?

d1d09no

Z rady miasta do ministerstwa

Rynkiem odpadów ma zająć się teraz Jacek Ozdoba, poseł klubu PiS, wcześniej warszawski radny, bardzo aktywny w kampanii samorządowej (działał w sztabie ówczesnego kandydata na prezydenta stolicy Patryka Jakiego; odpowiadał za przygotowanie wraz z ekspertami programu dotyczącego właśnie gospodarki odpadami oraz walki ze smogiem).

Jego nominacja na wiceministra ma zostać ogłoszona w tym tygodniu – wynika z naszych nieoficjalnych informacji (sam Ozdoba nie może nam ich dziś potwierdzić).

Ozdoba East News
Ozdoba (East News, Fot: East News)

Kilka tygodni temu poseł Ozdoba zorganizował w Sejmie konferencję prasową na temat znaczących podwyżek opłat za odbiór odpadów komunalnych w stolicy, które po kieszeniach uderzą zwłaszcza najbiedniejszych mieszkańców. Kwestią tą polityk aktywnie zajmował się, kiedy pełnił jeszcze funkcję stołecznego radnego. Od początku działania w samorządzie Ozdoba należał do komisji środowiska.

d1d09no

– Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski lubi mówić o ekologii, lubi podejmować uchwały, które są związane z walką z ociepleniem klimatu, mówi bardzo dużo o tym, tylko nie zajmuje się tym, co tak naprawdę do niego należy – oceniał niedawno w Sejmie Ozdoba. Według posła klubu PiS, Warszawa ma problem nie tylko z odbiorem odpadów, ale też z ich późniejszym przetwarzaniem. – Europejskie standardy zupełnie odbiegają od tego, co mamy w tej chwili w Warszawie – podkreślił przyszły wiceminister.

Już wkrótce Ozdoba zajmie się tą tematyką nie tylko w odniesieniu do stolicy.

Koalicjanci rosną

d1d09no

Szefem powstałego niedawno resortu klimatu jest Michał Kurtyka (przeczytaj sylwetkę polityka). Ministerstwo ma zajmować się odnawialnymi źródłami energii, miksem energetycznym, programami Czyste Powietrze i Mój Prąd, Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska, gospodarką odpadami oraz obniżeniem emisji dwutlenku węgla.

CZYTAJ TEŻ: Mateusz Morawiecki powołał dwóch wiceministrów klimatu

Kilka dni temu pisaliśmy w Wirtualnej Polsce, że niedawne i przyszłe rządowe roszady to efekt wynegocjowanej pod koniec listopada umowy koalicyjnej Zjednoczonej Prawicy. Najbardziej korzystają na tym coraz bardziej wpływowi politycy Porozumienia Jarosława Gowina oraz SP Zbigniewa Ziobro.

d1d09no

Jacek Ozdoba był członkiem Porozumienia, ale od dwóch blisko współpracuje z ministrem Zbigniewem Ziobro i obecnym europosłem Patrykiem Jakim. Stąd jego akces do Solidarnej Polski. Niedawno był jednym z najaktywniejszych medialnie – obok Jana Kanthaka i Sebastiana Kalety – polityków Zjednoczonej Prawicy forsujących tzw. ustawę dyscyplinującą sędziów.

Ozdoba East News
Ozdoba (East News, Fot: eastnews)

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1d09no

Podziel się opinią

Share
d1d09no
d1d09no
Więcej tematów