Trwa ładowanie...
d2pnw6i
wybory
29-01-2005 16:25

Kolejne zamachy w Iraku

Partyzanci, którzy grożą śmiercią uczestnikom irackich wyborów powszechnych, zabili w sobotę 17 osób w zamachach bombowych i atakach rakietowych, podczas gdy kraj szykował się do głosowania mimo terroru i strachu.

d2pnw6i
d2pnw6i

Prezydent Iraku Ghazi Jawer wyraził obawę, że przemoc może odstraszyć od pójścia do urn większość Irakijczyków, ale kilka godzin później powiedział, że oczekuje, iż większość uprawnionych, do dwóch trzecich ogółu, weźmie udział w głosowaniu.

Tymczasowy premier Ijad Alawi zaapelował do rodaków, by nie ugięli się przed ekstremistami, którzy "próbują zniszczyć nas i nasz świat". Weźcie swój los w swoje ręce - powiedział.

Siły bezpieczeństwa zabarykadowały ulice, zamknęły granice Iraku, a także lotnisko międzynarodowe w Bagdadzie, ale na kilkanaście godzin przed otwarciem 6 tysięcy lokali wyborczych krew płynęła nadal.

Terrorysta-samobójca wysadził się w powietrze w samochodzie- bombie przed amerykańsko-irackim ośrodkiem bezpieczeństwa w mieście Chanakin, 150 km na północny wschód od Bagdadu, niedaleko granicy z Iranem. Zginęło trzech żołnierzy irackich i pięciu cywilów.

d2pnw6i

Większość pozostałych ataków nastąpiła w mateczniku sunnickim na północ od Bagdadu, gdzie partyzantka jest najsilniejsza i gdzie wielu arabskich sunnitów, ongiś uprzywilejowanej grupy społeczeństwa irackiego, zamierza zbojkotować głosowanie.

Trzech cywilów poniosło śmierć w wybuchu miny-pułapki w mieście Samarra, a trzech żołnierzy irackich zginęło, gdy rebelianci ostrzelali rakietami ich bazę w Dului.

W Szarkacie na południe od Mosulu partyzanci zdetonowali przed lokalem wyborczym bombę, którą ukryli w wozie ciągniętym przez osła. Zginął iracki strażnik. W Bajdżi, gdzie znajduje się wielka rafineria naftowa, pociski moździerzowe spadły na ośrodek wyborczy, raniąc czterech funkcjonariuszy ochrony.

W Baladzie znaleziono ciała trzech irackich ochroniarzy, których rebelianci porwali tydzień temu. Partyzanci atakują jako kolaborantów wszystkich Irakijczyków współpracujących z wojskami USA.

d2pnw6i

W stolicy Iraku ostrzelano z rakietowych granatników przeciwpancernych ufortyfikowany hotel "Bagdad". Nie ma doniesień o ofiarach.

Na południe od Bagdadu partyzanci ostrzelali z moździerzy bazę amerykańską w mieście Musajeb, ale trafili w iracki dom mieszkalny i zabili kobietę z dzieckiem.

W pobliżu niepokornego miasta Ramadi, 110 km na zachód od Bagdadu, żołnierze amerykańscy według naocznych świadków zastrzelili dwóch Irakijczyków. Okoliczności incydentu są na razie nieznane.

d2pnw6i

Wybory stanowią podstawę amerykańskiego planu przeobrażenia Iraku z dyktatury w demokrację, realizowanego od wiosny 2003 roku, gdy wojska USA obaliły reżim prezydenta Saddama Husajna. Jednak zdaniem sceptyków mogą jeszcze bardziej podsycić partyzantkę i zaognić stosunki między społecznościami religijnymi i etnicznymi.

Główny architekt przedwyborczego terroru, Jordańczyk Abu Musab al- Zarkawi, namiestnik szefa Al-Kaidy Osamy bin Ladena na terenie Iraku, grozi utopieniem wyborów w morzu krwi.

Oświadczenie wydane przez jego organizację "Al-Kaida w Iraku" nazywa lokale wyborcze "ośrodkami bezbożnictwa i niemoralności" i ostrzega Irakijczyków, by trzymali się z dala od nich.

d2pnw6i

Dowództwo wojsk USA w Iraku podało, że liczba ataków partyzanckich i terrorystycznych potroiła się w ostatnich dniach. W minioną sobotę, 22 stycznia, było ich 29, a w czwartek już 98.

Prezydent USA George W. Bush wezwał Irakijczyków, by "powiedzieli +nie+ terrorystom" i wzięli masowy udział w pierwszych od pół wieku irackich wyborach wielopartyjnych.

Wielu Irakijczyków zamierza to uczynić mimo groźby zamachów bombowych i kul terrorystów-snajperów.

d2pnw6i

Jednak wielu innych boi się głosować i stać się celem ataków w niedzielę, a także później, gdy trudno zmywalny tusz, którym w lokalu wyborczym będzie się oznaczać palce głosujących, uczyni z wyborców na kilka dni łatwo rozpoznawalnych "kolaborantów".

Jeśli będzie dosyć policjantów i żołnierzy, pójdę i zagłosuję - powiedział 30-letni Firas Adnan, bagdadzki taksówkarz. W przeciwnym razie nie będę ryzykował życia.

Wybory podzieliły Irak. Popiera je szyicka większość ludności (60% ogółu mieszkańców), bo oczekuje, że tą drogą uzyska dominującą pozycję polityczną po dziesięcioleciach dyskryminacji i prześladowań.

d2pnw6i

Jednak wśród arabskiej mniejszości sunnickiej, która stanowiła trzon saddamowskiej elity rządzącej, chętnych do głosowania jest bardzo niewielu. Kilka partii sunnickich bojkotuje wybory, argumentując, że terror i obecność 150 tysięcy żołnierzy amerykańskich powoduje, iż nie mogą one być wolne ani uczciwe.

Sondaż przeprowadzony przez ośrodek Zogby International wykazał, że 76% arabskich sunnitów nie zamierza głosować. Tylko 9% powiedziało, że pójdzie do urn. Zupełnie inne jest nastawienie szyitów: głosować zamierza 80%.

Rząd iracki wprowadził nadzwyczajne środki ostrożności. Zabroniono podróżowania z jednej prowincji do drugiej, a w większości miast obowiązuje wydłużona godzina policyjna, od siódmej wieczór do szóstej rano.

Świeżo utworzone irackie siły bezpieczeństwa mają strzec lokali wyborczych, ale wielu Irakijczyków zastanawia się, czy policja i gwardziści zdołają obronić głosujących, skoro z trudem odpierają ataki na swoje posterunki.

Wojska amerykańskie i koalicyjne mają pozostawać z dala od lokali wyborczych, żeby nie powstało wrażenie, iż Irakijczycy głosują pod lufami okupantów. Jednak w krytycznych sytuacjach siły irackie mogą prosić o pomoc Amerykanów i ich sojuszników.

d2pnw6i
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2pnw6i
Więcej tematów