Trwa ładowanie...
22-10-2014 06:30

Kolejne wyróżnienie dla Malali

Malala Yousafzai, 17-letnia Pakistanka broniąca praw dzieci do edukacji i najmłodsza laureatka Pokojowego Nobla, otrzymała Medal Wolności, nagrodę filadelfijskiego Narodowego Centrum Konstytucji.

Kolejne wyróżnienie dla MalaliŹródło: PAP/EPA, fot: ANDY RAIN
d3m5c45
d3m5c45

- Za odwagę i determinację w obliczu przeciwności oraz za to, że jest głosem tych, których podstawowe prawa i wolności są naruszane - napisano w uzasadnieniu.

- Odważna walka Malali na rzecz równości oraz wolności od tyranii jest dowodem na to, że żarliwy i zaangażowany lider, bez względu na wiek, ma siłę rozpalić ruch na rzecz reform - powiedział Jeb Bush, przewodniczący Narodowego Centrum Konstytucji, które funduje co roku Medal Wolności.

Malala Yousafzai podkreśliła w wystąpieniu, że nagroda "zachęca ją do kontynuowania kampanii na rzecz edukacji i walki o prawa każdego dziecka". Ogłosiła, że pieniądze z nagrody (100 tysięcy dolarów) przeznaczy na edukację i pomoc humanitarną w rodzinnym Pakistanie.

Młoda Pakistanka wezwała ponadto rządy, aby przestały wydawać krocie na broń, a zainwestowały w przyszłość swych dzieci. - Edukacja jest najlepszą bronią, żeby walczyć z biedą, niewiedzą i terroryzmem - podkreśliła, apelując państwa, aby opowiedziały się przeciwko wojnie.

d3m5c45

Zaczęło się od bloga

Malala jako 15-letnia dziewczyna przeciwstawiła się talibskim ekstremistom; świat usłyszał o niej w 2012 r., gdy została zaatakowana przez talibów w drodze ze szkoły. Fanatykom naraziła się prowadząc bloga, na którym opowiadała się za prawem kobiet do edukacji, wolności i decydowania o własnym losie w dolinie Swat, gdzie mieszkała i gdzie pakistańscy talibowie sprzeciwiali się prawu dziewcząt do edukacji. Talibowie oskarżyli nastolatkę o propagowanie zachodniego stylu życia i "nieprzyzwoite" zachowanie.

Ciężko ranna Malala trafiła do Wielkiej Brytanii na leczenie i rehabilitację. Obecnie kontynuuje tam naukę; nadal działa na rzecz praw dzieci i kobiet. Na razie jej powrót do Pakistanu nie jest możliwy, ponieważ talibowie grożą jej śmiercią.

Za niezłomną postawę młodą Pakistankę nagrodził m.in. Uniwersytet Harvarda, a Parlament Europejski przyznał jej Nagrodę Sacharowa za zasługi w walce o prawa człowieka.

Filadelfijski Medal Wolności to doroczna nagroda przyznawana w Stanach Zjednoczonych przez Narodowe Centrum Konstytucji za wybitne osiągnięcia w walce o wolność. Pierwszą osobą uhonorowaną medalem był w 1989 r. Lech Wałęsa. Wśród laureatów są też m.in. prezydenci USA George Bush senior i Bill Clinton, a także Nelson Mandela, Szimon Peres, czy lider zespołu rockowego U2, Bono.

d3m5c45
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3m5c45
Więcej tematów