Trwa ładowanie...
egipt
19-05-2013 16:25

Kolejne przejście graniczne na półwyspie Synaj zablokowane po porwaniu

Egipscy policjanci, rozwścieczeni porwaniem siedmiu ich kolegów przez uzbrojonych napastników na półwyspie Synaj, zablokowali przejście graniczne z Izraelem. To już drugie przejście w regionie zamknięte w ostatnich dniach.

Kolejne przejście graniczne na półwyspie Synaj zablokowane po porwaniuŹródło: PAP/EPA, fot: Khaled Elfiqi
dlrtj3v
dlrtj3v

Od piątku egipskie wojsko i policja blokują przejście Rafah na granicy między Egiptem a południową częścią Strefy Gazy. W ten sposób chcą wywrzeć presję na prezydenta Mohammeda Mursiego, by pomógł w uwolnieniu uprowadzonych Egipcjan.

Dziś do protestu przyłączyło się kilkunastu policjantów na drogowym przejściu Al-Ouja, przez które ciężarówki dostarczają towary w kierunku Egiptu i Izraela. Przejście to, w Izraelu znane pod nazwą Niccana, położone jest 40 km na południe od Rafah.

Protestujący zapowiedzieli, że pozostanie ono zamknięte do czasu uwolnienia czterech egipskich żołnierzy i trzech policjantów, porwanych 16 maja na drodze między miastami Al-Arisz i Rafah przez uzbrojonych napastników. Domagają się oni uwolnienia islamskich bojowników przebywających w więzieniach.

Ofer Lefler, który jest rzecznikiem izraelskich portów lotniczych IAA, kontrolujących również izraelskie lądowe przejścia graniczne, potwierdził, że z powodu protestu wstrzymano ruch po obu stronach granicy.

dlrtj3v

Rzecznik prezydenta Mursiego, Omar Amer, wykluczył w egipskiej telewizji, jakoby prowadzono negocjacje z porywaczami. Powiedział, że rozmowy z przestępcami byłyby nie do przyjęcia.

Porwania nie są rzadkością na półwyspie Synaj, gdzie beduińskie plemiona uprowadzają cudzoziemców, żądając, by uwolniono ich bliskich przetrzymywanych w egipskich więzieniach.

Ponadto radykalne islamistyczne ugrupowania działające na północy półwyspu wykorzystały chaos powstały po ustąpieniu prezydenta Hosniego Mubaraka w 2011 roku do organizowania ataków na siły bezpieczeństwa.

W sierpniu ub.r. egipskie władze przeprowadziły w regionie operację na szeroką skalę wymierzoną w grupy ekstremistyczne. Powodem był największy od sześciu lat atak terrorystyczny w północnej części Synaju, w wyniku którego zginęło 16 egipskich żołnierzy i policjantów.

dlrtj3v
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Redakcja Wirtualnej Polski
dlrtj3v
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj