Trwa ładowanie...
Koronawirus informacje
Koronawirus mapa
Polska
Świat
Społeczeństwo
Polityka
Edukacja
Tylko w WP
Innowacje
#DzieńdobryWP
Śląsk
Kraków
Wideo
Najnowsze

Kolejne problemy górników. Grożą strajkiem

Jastrzębska Spółka Węglowa tnie wydatki na dodatkowe świadczenia? Taki prawdopodobnie będzie scenariusz zerwanych porozumień zbiorowych. Związkowcy jednak nie chcą do tego dopuścić i zapowiadają kolejny strajk.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Kolejne problemy górników. Grożą strajkiem
(Fotolia, Fot: TTstudio)

Jastrzębska Spółka Węglowa w oficjalnym komunikacie poinformowała, że wypowiada zawarte w 2010 i 2011 roku umowy zbiorowych porozumień z górnikami.

- JSW jako spółka giełdowa nie może liczyć na pomoc publiczną, dlatego, biorąc pod uwagę dramatyczną sytuację branży, należy podjąć natychmiastowe działania – czytamy w komunikacie zarządu JSW.

Spółka poinformowała o kosztach dodatkowych, jakie ponosi na dodatkowe świadczenia:
- Ekwiwalent pieniężny za deputat węglowy dla pracowników – 196,3 mln zł
- Dodatkowa nagroda roczna tzw. 14-ta pensja – 255 mln zł
- Dodatek do wynagrodzenia za czas absencji chorobowej i zasiłku chorobowego – 14,3 mln zł
- Korzystniejsze wyliczanie wynagrodzenia za urlop – 24,1 mln zł
- Bilety z Karty Górnika – 3,4 mln zł
- Ekwiwalent na pomoce szkolne – 4,1 mln zł
- Dopłaty do przewozów pracowniczych – 5,2 mln zł
- Odpis na Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych emerytów – 6,3 mln zł

Jak czytamy, JSW nie chce się zgodzić na kolejne podwyżki, ponieważ wzrost stawki płac zasadniczych w 2015 roku o 1,2 proc. skutkowałby wzrostem kosztów o kolejne 35,6 mln zł. W związku z tym górnicy już zapowiadają strajki.

- Z tym zarządem, to nikt do stołu już nie siądzie, więc sytuacja jest tego typu, że jeżeli właściciel zarządzający polskim górnictwem zrozumie sytuację i będzie partner po drugiej stronie stołu, to jest możliwość rozmowy na każde tematy - mówią jednogłośnie przedstawiciele związków.

Jak przekonują pracownicy kopalń należących do JSW, górnicy nie będą mogli już liczyć na 14.pensję, deputaty czy inne dopłaty (chorobowe czy pomoce szkolne).

- Dzisiaj tj. 22 stycznia 2015 r. o godz. 13:00 w siedzibie JSW ma się odbyć pierwsze spotkanie z udziałem mediatora Jerzego Bernarda Nowaka w sporze, jaki 28 października 2014 r. wszczęły ZOK NSZZ "Solidarność" JSW S.A., ZZ „Kadra” Pracowników JSW S.A. oraz Federacja ZZG - informuje JSW.

Podziel się opinią

Share
Slot
Więcej tematów