Trwa ładowanie...
22-01-2015 16:30

Kolejne problemy górników. Grożą strajkiem

Jastrzębska Spółka Węglowa tnie wydatki na dodatkowe świadczenia? Taki prawdopodobnie będzie scenariusz zerwanych porozumień zbiorowych. Związkowcy jednak nie chcą do tego dopuścić i zapowiadają kolejny strajk.

Kolejne problemy górników. Grożą strajkiemŹródło: Fotolia, fot: TTstudio
d34jr60
d34jr60

Jastrzębska Spółka Węglowa w oficjalnym komunikacie poinformowała, że wypowiada zawarte w 2010 i 2011 roku umowy zbiorowych porozumień z górnikami.

- JSW jako spółka giełdowa nie może liczyć na pomoc publiczną, dlatego, biorąc pod uwagę dramatyczną sytuację branży, należy podjąć natychmiastowe działania – czytamy w komunikacie zarządu JSW.

Spółka poinformowała o kosztach dodatkowych, jakie ponosi na dodatkowe świadczenia:
- Ekwiwalent pieniężny za deputat węglowy dla pracowników – 196,3 mln zł
- Dodatkowa nagroda roczna tzw. 14-ta pensja – 255 mln zł
- Dodatek do wynagrodzenia za czas absencji chorobowej i zasiłku chorobowego – 14,3 mln zł
- Korzystniejsze wyliczanie wynagrodzenia za urlop – 24,1 mln zł
- Bilety z Karty Górnika – 3,4 mln zł
- Ekwiwalent na pomoce szkolne – 4,1 mln zł
- Dopłaty do przewozów pracowniczych – 5,2 mln zł
- Odpis na Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych emerytów – 6,3 mln zł

Jak czytamy, JSW nie chce się zgodzić na kolejne podwyżki, ponieważ wzrost stawki płac zasadniczych w 2015 roku o 1,2 proc. skutkowałby wzrostem kosztów o kolejne 35,6 mln zł. W związku z tym górnicy już zapowiadają strajki.

d34jr60

- Z tym zarządem, to nikt do stołu już nie siądzie, więc sytuacja jest tego typu, że jeżeli właściciel zarządzający polskim górnictwem zrozumie sytuację i będzie partner po drugiej stronie stołu, to jest możliwość rozmowy na każde tematy - mówią jednogłośnie przedstawiciele związków.

Jak przekonują pracownicy kopalń należących do JSW, górnicy nie będą mogli już liczyć na 14.pensję, deputaty czy inne dopłaty (chorobowe czy pomoce szkolne).

- Dzisiaj tj. 22 stycznia 2015 r. o godz. 13:00 w siedzibie JSW ma się odbyć pierwsze spotkanie z udziałem mediatora Jerzego Bernarda Nowaka w sporze, jaki 28 października 2014 r. wszczęły ZOK NSZZ "Solidarność" JSW S.A., ZZ „Kadra” Pracowników JSW S.A. oraz Federacja ZZG - informuje JSW.

d34jr60
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d34jr60
Więcej tematów