PolskaKolejne medale "Sprawiedliwych" dla Polaków

Kolejne medale "Sprawiedliwych" dla Polaków

Odznaczona medalem
Danuta Downarowicz
z uratowaną przez
nią Sabiną Wylot
(PAP-Przemek
Wierzchowski)

Trzy medale "Sprawiedliwy wśród Narodów Świata" wręczono w środę w Warszawie Polakom, którzy narażając swoje życie ratowali życie Żydom w czasie II wojny światowej.

28.11.2001 | aktual.: 22.06.2002 14:29

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Tytuły "Sprawiedliwych wśród Narodów Świata" otrzymali: Danuta Downarowicz wraz z mężem, siostra Bronisława Róża Galus oraz Helena i Józef Krzyształowscy z córką Ireną.

Danuta Downarowicz wraz z mężem ukrywała Żydówkę Sabinę Wylot do końca 1942 roku. Potem Sabina Wylot zmuszona była do ukrywania się u innych rodzin. Po upadku powstania warszawskiego ponownie trafiła do rodziny Downarowiczów, która ukrywała ją nadal, podając jako siostrę pani Danuty Downarowicz.

Nieżyjąca dziś druga odznaczona, siostra Bronisława Róża Galus była w czasie wojny wychowawczynią Domu Dziecka w Turkowicach koło Zamościa. Uratowała wielu żydowskich wychowanków domu. Medal dla siostry Galus odebrały Siostry Służebniczki ze zgromadzenia w Warszawie.

Trzeci medal "Sprawiedliwego wśród Narodów Świata" otrzymało małżeństwo: Helena i Józef Krzyształowscy. Medal w ich imieniu odebrała córka Irena Senderska-Rzońca. Państwo Krzyształowscy ukrywali na poddaszu swojego domu przez 7 miesięcy Eliasa Bendera wraz z żoną i synem.

Do tej pory tytuł "Sprawiedliwego wśród Narodów Świata" otrzymało ok. 18 tys. osób na całym świecie, w tym ok. 6 tys. Polaków. Od 1985 roku "Sprawiedliwi" mają prawo otrzymać honorowe obywatelstwo państwa Izrael. (an)

izraelżydzisprawiedliwy
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także
Komentarze (0)