Trwa ładowanie...

Kolejne manewry wojskowe w europejskiej części Rosji

Z udziałem 3 tys. żołnierzy w obwodzie pskowskim, na zachodzie Rosji, rozpoczęły się manewry wojsk powietrzno-desantowych Federacji Rosyjskiej. Potrwają one do 16 sierpnia.

Share
Kolejne manewry wojskowe w europejskiej części Rosji
Źródło: Wikimedia Commons/Public Domain, fot: Doomych
d3hniqc

W ćwiczeniach uczestniczy elitarna 76. gwardyjska dywizja desantowo-szturmowa stacjonująca w okolicach Pskowa, w pobliżu granicy z Estonią i Łotwą. Spadochroniarzy wspierać będą najnowsze rosyjskie wielozadaniowe myśliwce bombardujące Su-34, a także śmigłowce bojowe Ka-52, Mi-28, Mi-24 i Mi-8.

Scenariusz manewrów przewiduje m.in. zrzucenie z 15 samolotów transportowych Ił-76 desantu liczącego około 3 tys. żołnierzy i 12 pojazdów wojskowych. Ich zadaniem będzie zdobycie i zniszczenie strategicznie ważnych obiektów umownego przeciwnika. Przewidziane jest użycie artylerii - systemów 2S-25 Sprut, 2S-9 Nona i D-30 - oraz zestawów przeciwlotniczych Strieła-10 i Igła.

Ćwiczenia będą się odbywały w dzień i w nocy.

d3hniqc

Seria manewrów

Jednocześnie na poligonie Aszułuk, w obwodzie astrachańskim, na południu Rosji, rozpoczynają się manewry Wojsk Obrony Powietrzno-Kosmicznej FR. Bierze w nich udział około 800 żołnierzy i 200 jednostek sprzętu bojowego. Planowane jest strzelanie z systemów rakietowych ziemia-powietrze S-400 Triumf, S-300 Faworit i Pancyr-S1.

Ćwiczenia w obwodzie astrachańskim potrwają do 28 sierpnia.

W miniony piątek na poligonie Aszułuk zakończyły się manewry Sił Powietrznych FR. Uczestniczyło w nich ponad 100 aparatów latających różnych rodzajów, w tym myśliwce przechwytujące Su-27, MiG-31, wielolozadaniowe myśliwce bombardujące Su-34, jak również śmigłowce Mi-8, Mi-24 i Mi-28N.

Departament Stanu USA: to prowokacja

Tamte manewry wywołały zaniepokojenie Departamentu Stanu USA. Jego rzeczniczka Jen Psaki oświadczyła, że takie ćwiczenia są "prowokacją" i służą jedynie eskalacji napięcia na granicy ukraińsko-rosyjskiej. Resort obrony Rosji nazwał podobne obawy "bezpodstawnymi". Zwrócił uwagę, że poligon Aszułuk usytuowany jest w odległości około 700 km od granicy z Ukrainą.

d3hniqc

Podziel się opinią

Share
d3hniqc
d3hniqc
Więcej tematów