Trwa ładowanie...

Kolejne dymisje tuż przed majówką. Będzie spotkanie Tuska i liderów ws. rekonstrukcji rządu

Marcin Kierwiński i Borys Budka w przyszłym tygodniu, najprawdopodobniej we wtorek, złożą dymisje w związku ze startem do Parlamentu Europejskiego - dowiaduje się Wirtualna Polska. Donald Tusk ma przyjąć rezygnacje zbiorczo, też w przyszłym tygodniu. Liderzy koalicji rządzącej planują spotkanie w sprawie rekonstrukcji rządu, do której dojdzie 10 maja.

Marcin Kierwiński i Bartłomiej Sienkiewicz odchodzą z rządu i walczą o miejsce w Parlamencie Europejskim Marcin Kierwiński i Bartłomiej Sienkiewicz odchodzą z rządu i walczą o miejsce w Parlamencie Europejskim Źródło: PAP, fot: PAP/Leszek Szymański
d2sdi1c
d2sdi1c

Niemal natychmiast po zaakceptowaniu list wyborczych Koalicji Obywatelskiej do Parlamentu Europejskiego, dymisję złożył Bartłomiej Sienkiewicz. To pierwszy z listy ministrów, którzy ogłosili odejście z rządu. Według informacji WP kolejne dymisje planowane są na wtorek. Wtedy mają je ogłosić Borys Budka i Marcin Kierwiński. Nie jest wykluczone, że zrobi to również Krzysztof Hetman, minister rozwoju i technologii z PSL.

Według naszych informacji Donald Tusk chce przyjąć te rezygnacje zbiorczo w przyszłym tygodniu - możliwe, że również we wtorek. Tymczasem dzisiaj, w czwartek, premier zapowiedział, że do rekonstrukcji rządu dojdzie 10 maja.

Wcześniej zmiany w resortach mają zostać omówione w gronie liderów koalicji. O planowanym spotkaniu Donalda Tuska, Szymona Hołowni, Władysława Kosiniaka-Kamysza, Włodzimierza Czarzastego i Roberta Biedronia mówił w programie "Tłit" Krzysztof Gawkowski. Wicepremier przyznał, że nie spodziewał się startu Borysa Budki i Marcina Kierwińskiego. Przyznał też, że scenariusz tak głębokiej rekonstrukcji nie był wcześniej omawiany.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Wicepremier oszukany. "To dla nas fortuna"

Wiceministrowie-kandydaci na urlop

Borys Budka w Radiu Zet zapowiedział, że przed dymisją ma do dokończenia kilka spraw. - W momencie kiedy zacznę kampanię wyborczą, nie będę już ministrem. Do tego czasu zajmuję się tylko resortem (…). Umówiliśmy się z premierem, że to on zdecyduje, kiedy nastąpi rekonstrukcja. Według mnie zmiany będą po weekendzie majowym - przekazał.

Po dymisji Bartłomieja Sienkiewicza obowiązki ministra pełni wiceszef resortu Andrzej Wyrobiec - poinformował w TVP Bogdan Zdrojewski, poseł PO i kandydat do PE. Krzysztof Gawkowski przekazał też, że według wcześniejszych ustaleń do zmian w rządzie miało dojść w czerwcu, ale w związku z kształtem list KO może dojść do przyspieszenia.

d2sdi1c

Jak informowaliśmy w Wirtualnej Polsce, wiceministrowie, którzy wystartują w wyborach do Parlamentu Europejskiego, będą musieli wystąpić o urlop na czas kampanii. W przypadku porażki będą mogli wrócić do swoich resortów.

Patryk Michalski, dziennikarz Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2sdi1c
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2sdi1c
Więcej tematów