Trwa ładowanie...
d1d09no
d1d09no

Kolejne ataki na Izraelczyków; cztery osoby ranne

Czworo Izraelczyków, w tym 13-latka, zostało rannych na skutek ataku nożownika w mieście Kirjat Gat na południu kraju. Sprawca, który zbiegł z miejsca zdarzenia, jest obecnie poszukiwany przez siły bezpieczeństwa - poinformowała izraelska policja.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d1d09no

Służby medyczne podały, że dwie ranne osoby są w stanie ciężkim.

Trwają poszukiwania nożownika. - Dodatkowe siły policji, jednostki antyterrorystyczne i tajni agenci przeczesują teren i szukają napastnika, który obecnie pozostaje na wolności - przekazał policyjny rzecznik Micky Rosenfeld. Według agencji AFP w związku z "potwierdzonym atakiem terrorystycznym" poszukiwana jest co najmniej osoba.

Zdaniem policji atak w Kirjat Gat nosi znamiona ataków dokonywanych w ostatnich tygodniach przez Palestyńczyków.

d1d09no

Dotychczas na skutek trwającej od dwóch miesięcy eskalacji konfliktu izraelsko palestyńskiego zginęło 15 Izraelczyków i ponad 80 Palestyńczyków, w tym wielu napastników (według policji - co najmniej 50). Ponad 30 Palestyńczyków straciło życie podczas starć z izraelskimi siłami bezpieczeństwa.

Falę przemocy wywołała eskalacja sporu o dostęp muzułmanów i Żydów do obiektów sakralnych na Wzgórzu Świątynnym w starej części Jerozolimy. Sporne wzgórze kryje pozostałości obu żydowskich świątyń z czasów biblijnych, natomiast dla muzułmanów jest to miejsce, z którego Mahomet odbył podróż do nieba, oraz drugi po Mekce najważniejszy obiekt kultu religijnego.

Oliwy do ognia dolały nieoficjalne doniesienia ze strony palestyńskiej, że Izrael usiłuje zmienić religijne status quo Wzgórza Świątynnego. W pobliżu znajdującego się tam meczetu Al-Aksa zakazane jest odprawianie modlitw innych niż muzułmańskie, jednak Palestyńczycy pozostają nieufni wobec intencji Izraela z powodu częstszych w ostatnich latach wizyt składanych na Wzgórzu przez religijnych aktywistów żydowskich i ultranacjonalistycznych polityków izraelskich - przypomina Reuters.

d1d09no

Podziel się opinią

Share
d1d09no
d1d09no
Więcej tematów