Kolejne alerty IMGW. Tym razem przed silnym wiatrem. Kiedy pogoda się uspokoi?
Sobota zapowiada się z bardzo silnym wiatrem, przed którym IMGW wydał ostrzeżenia nawet drugiego stopnia dla niemal całego kraju. Pogoda zacznie uspokajać się dopiero w nocy.
21.05.2022 | aktual.: 21.05.2022 09:53
Polska znalazła się pod wpływem niżu Emmelinde, który sprowadził burze, gradobicia i bardzo silny wiatr. Wiać będzie również w sobotę i to z prędkością nawet 100 km/h, przed czym IMGW ostrzega w najnowszych alertach.
Alerty drugiego i pierwszego stopnia
Ostrzeżenia przed silnym wiatrem nie obejmują tylko południowych powiatów województw: opolskiego, śląskiego, małopolskiego i podkarpackiego. W pozostałej części tych regionów, jak i w województwach: dolnośląskim, świętokrzyskim, oraz w południowej części lubelskiego wystosowano ostrzeżenie najniższego, pierwszego stopnia. Oznacza to wiatr wiejący ze średnią prędkością 40 km/h, przy porywach dochodzących do 75 km/h. Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska oceniono na 80 proc., a ostrzeżenie obowiązuje do godziny 19.
Dużo poważniejsza sytuacja będzie w pozostałych regionach Polski, gdzie obowiązują alerty drugiego stopnia. Tu porywy wiatru mogą sięgać 90 km/h, a w gminach nadmorskich dochodzić do 100 km/h. Tyczy się to zwłaszcza rejonu Zatoki Gdańskiej i Puckiej oraz Półwyspu Helskiego. Prawdopodobieństwo wystąpienia tak silnego wiatru oceniono również na 80 proc., a ostrzeżenia są ważne do godziny 20.
Czytaj również: Niszczycielski orkan w Niemczech. Dziesiątki osób rannych
Kiedy poprawa pogody?
Wiatr powinien zacząć słabnąć w nocy, jednak całkowicie się nie uspokoi i będzie nam towarzyszył również w niedzielę. Jego siła spadnie do ok. 50-60 km/h, zwłaszcza na wschodzie.
Ponadto w niedzielę czeka nas solidne ochłodzenie. Na wschodzie i Pomorzu temperatura nie przekroczy 11-13 st. C, a na pozostałym obszarze 16-18 st. C. Dodatkowo od czasu do czasu niebo zasnują chmury, z których miejscami spadnie przelotny deszcz.
Paweł Albertusiak, autor bloga Meteo Małopolska
Zobacz też: Tajemnicze zapadlisko w Chinach. Mogą tam żyć nieznane nauce gatunki