Kolejki na targach książki w Warszawie
Organizatorzy Międzynarodowych Targów Książki w Warszawie spodziewali się największej frekwencji publiczności właśnie w sobotę i nie zawiedli się - przed Pałacem Kultury i Nauki, gdzie impreza się odbywa, ustawiały się kolejki. W niedzielę - ostatni dzień targów.
W sobotę na targach panował tłok. Kolejki chętnych do buszowania w ofercie niemal 500 wydawców z 23 krajów ciągnęły się na schodach przed Pałacem Kultury i Nauki. Zdaniem organizatorów, trudno jeszcze oszacować czy zwiedzających rzeczywiście było więcej niż w poprzednich latach, ale wygląda na to, że tak. Zmienna pogoda w weekend sprzyjała raczej przeglądaniu książek niż wyprawom za miasto.
Tradycyjnie swoje święto mieli łowcy autografów. W sobotę najdłuższe kolejki ustawiały się po podpis Sławomira Mrożka, Pawła Huelle, Andrzeja Stasiuka.
Po czwartkowym ogłoszeniu nominacji do literackiej nagrody NIKE wydawnictwa, które mają w swojej ofercie nominowane książki dumnie eksponowały je opatrzone specjalnymi opaskami. Wiadomo, że już sama nominacja do NIKE znacząco zwiększa zainteresowanie czytelników tytułem. Na tegorocznych targach najwięcej charakterystycznych opasek z napisem NIKE pojawiło się na stoisku W.A.B., które opublikowało aż siedem z dwudziestu nominowanych do NIKE książek.
W niedzielę będzie można na targach spotkać m.in. Katarzynę Herbertową, która została zaproszona przez wydawnictwo a5 z okazji publikacji nowego tomu wierszy Zbigniewa Herberta w autorskim wyborze Ryszarda Krynickiego. Jarosław Marek Rymkiewicz podpisywać będzie tomik "Zachód słońca w Milanówku", który rok temu zdobył Literacką Nagrodę NIKE, a Paweł Huelle - swoją nową powieść "Hans Castrop w Sopocie". Kinga Dunin na stoisku W.A.B. zaprezentuje pierwsze egzemplarze swojej nowej książki pt. "Czytając Polskę",
W niedzielę na targach będzie też Sławek Sikora, którego dramatyczne przeżycia posłużyły za kanwę scenariusza filmu "Dług" Krzysztofa Krauzego. Sikora, który został skazany na 25 lat więzienia za morderstwo popełnione na znęcających się nad nim gangsterach, będzie podpisywał debiutancką książkę "Mój dług", w której przedstawia swoją historię.
Atrakcyjnie zapowiada się spotkanie pt. "Naczelne", podczas którego spotkać będzie można redaktorki naczelne niemal wszystkich "kobiecych" (ale nie tylko) pism. O swoich ulubionych książkach opowiadać będą naczelne m.in. "Twojego Stylu", "Elle", "Cafe", "Zwierciadła", "Wysokich Obcasów", "Urody", "Marie Clare", "Gali".
Ostatniego dnia targów wydawcy rosyjscy, którzy są gośćmi honorowymi imprezy, włączą się do popularnej ostatnio w Polsce akcji "Uwolnij książkę". "Uwolnione", czyli rozdane zostaną wszystkie książki z rekordowo wielkiego, liczącego sobie 1500 m. kw. powierzchni rosyjskiego stoiska.
Imprezy związane z rosyjską obecnością na 49. Międzynarodowych Targach Książki będą odbywać się także poza terenem targów. W niedzielę w Traffic Club odbędą się wieczory poezji Dmitrija Bykowa i Maksima Amielina, a w warszawskiej Akademii Teatralnej - spektakl "Próba opanowania sztuki 'Mewa' metodą Stanisławskiego" - przedstawienie Państwowego Teatru Narodów w reżyserii Andrieja Żełdoka.