Kobieta w stresie zjada więcej
W odróżnieniu od mężczyzn kobiety narażone na stres i hałas jedzą więcej po zakończeniu stresującej sytuacji - informuje magazyn "Journal of Applied Social Psychology".
27.05.2004 16:22
Podczas eksperymentów laboratoryjnych na University of Medicine and Dentistry w New Jersey wykazano, że kobiety po poddaniu ich stresującemu poziomowi hałasu i po ustaniu stresu, jadły więcej sera, czekolady, chipsów ziemniaczanych i popcornu. W eksperymencie brało udział 29 mężczyzn i 34 kobiety w wieku od 18 do 45 lat, którzy sądzili, że biorą udział w badaniach nad wpływem hałasu na sprawność. Musieli rozwiązywać problemy matematyczne wyświetlane tylko przez dziesięć sekund na slajdach.
Sesja z głośnikiem
Uczestników podzielono na trzy grupy. W pierwszej, gdy tylko dana osoba próbowała rozwiązać zadanie, w pobliżu jej krzesła włączał się w przypadkowych odstępach głośnik emitujący hałas odpowiadający pracy młota pneumatycznego. Choć ochotnikom wskazano wyłącznik głośnika, nikt go nie użył. W drugiej grupie nikogo nie poinformowano o istnieniu wyłącznika. W trzeciej, kontrolnej grupie, nie było hałasującego głośnika.
Po stresującej sesji matematyczno-dźwiękowej uczestnicy siedzieli sami w pokoju przez 12 minut w oczekiwaniu na dalsze badania, mając pod ręką wodę i różne przekąski - precelki, chipsy, ser, żelki, białą czekoladę i niesolony popcorn.
Po 12 minutach spędzonych na odpoczynku lub podjadaniu, trzeba było rozwiązać dwa zadania z labiryntem - jedno z nich było nie do rozwiązania. To, ile razy uczestnik próbował przejść na papierze przez labirynt nie do przejścia, było miarą jego wytrwałości lub frustracji. Bardziej sfrustrowane i mniej wytrwałe kobiety zjadały więcej tłustych przekąsek niż mniej sfrustrowane. Mężczyźni jedli tyle samo, niezależnie do której grupy trafili. Pod wpływem hałasu byli bardziej uparci przy rozwiązywaniu testu. Prawdopodobnie budziła się w nich chęć rywalizacji lub chcieli się oderwać od stresującej sytuacji skupiając się na czymś całkiem innym.
Weekendowe obżarstwo
Wcześniejsze badania wskazywały, że obie płcie jedzą więcej pod wpływem stresu - tym razem po raz pierwszy wykazano, że także po zakończeniu stresującej sytuacji utrzymuje się wpływ na zachowanie. Oznacza to, że na przykład kobiety po całym tygodniu stresującej pracy mogą mieć tendencje do objadania się w weekend.