Kobiecość w biznesie? – II edycja konferencji Kobieta — Skuteczny lider i menedżer

Konferencja Kobieta — Skuteczny lider i menedżer
Konferencja Kobieta — Skuteczny lider i menedżer jest projektem skierowanym do aktywnych i nowoczesnych kobiet, które stawiają na rozwój własny i swojego zespołu. Kobiet, które pełnią funkcję menedżerów oraz zarządzają zespołami w organizacjach.

Kobiecość w biznesie? – II edycja konferencji Kobieta — Skuteczny lider i menedżer
Źródło zdjęć: © WP.PL

17.06.2005 | aktual.: 17.06.2005 13:41

W przeszłości funkcja menedżera kojarzyła się jednoznacznie z płcią męską. Kobiety w tej roli zaistniały niedawno, dlatego też mogą odczuwać większą trudność w określeniu swej tożsamości zawodowej. Potwierdzają to obserwacje. Kobiety zarządzające w firmach przeważnie odwołują się do męskiego stylu zarządzania. Dzieje się tak z prostego powodu. Wielkie organizacje do tej pory zdominowane przez mężczyzn, wypracowały męski model przedsiębiorstwa, w którym sukces pojmowany jest w czysto męskich kategoriach i oparty na zawodowej rywalizacji. Od niedawna możemy mówić o wykształcaniu się wzorca kobiecego stylu zarządzania.

Celem tegorocznej konferencji Kobieta jest odejście od przyjętej formy konferencji biznesowych. Pierwszym krokiem będzie miejsce, w którym odbędzie się konferencja — Fabryka Trzciny na Starej Pradze. Miejsce to — środowisko warszawskiej bohemy, pozwoli stworzyć atmosferę, w której widać będzie nieomal „kobiecą rękę”. Konferencja poruszy tematy związane ze skutecznym zarządzaniem, talentami kobiety menedżera, metodami oceny pracowników, ale również duchową sferą życia kobiety oraz możliwościami na osiągnięcie sukcesu, który rozumiany będzie nie tylko jako sukces biznesowy.

Konferencja Kobieta będzie miejscem i czasem by posłuchać o doświadczeniach kobiet, które sukces już osiągnęły oraz by samemu móc się wypowiedzieć.

W program między innymi:

Dzień I, czwartek, 23 czerwca:

- Kobieta Przedsiębiorcza — Avon
- Kobiety na świecie — Laura Finne-Elonen (ECICW)
- Kobieta menedżer w multikulturowej organizacji na przykładzie Expathouse — Anitta Koskio
- Budowanie zespołu — motywacja do współpracy (model holistyczny, Success Insights) - Mirosław Kłoczko, Bogna Sterna — Golden Mark
- Społeczna odpowiedzialność biznesu / projekt BARKA — Zespół Pathways

Dzień II. piątek, 24 czerwca:

- Kobiecość w biznesie — Zuzanna Wyszyńska — psycholog; Monika Kawka, Gilette
- Wypalenie zawodowe? Nie, dziękuję! — Katarzyna Kloskowska-Kustosz, 3k Coaching
- Pokonać siebie i wygrać — Dorota Staszewska, Mistrzyni Świata w Winsurfi ngu
- Kobieta i mężczyzna, biznes i nie tylko — Grażyna Białopiotrowicz, Personality Training Studio
- Esse quam videri — Agnieszka Kozak, Instytut Rozwoju Biznesu
- Życie przez baśnie — Anija Miłuńska
- Międzykulturowe umiejętności w biznesie — Izabela Markiewicz, Joanna Mejor Expathouse
- Jak osiągnęłam swój sukces? — Robert Krool i Ewa Wróbel z gośćmi
- Udział firm prowadzonych lub zarządzanych przez kobiety w projektach unijnych - Halina Kustosz, Kobiety.pl
- Utalentowana fi rma, czyli jak uskrzydlić wszystkie talenty? — Grzegorz Turniak, Jobpilot
- Balanced Scorecard — Wiesława Szperka, Ciech
- PR — rodzaj męski, żeński, czy nijaki? — Małgorzata Zaborowska, Związek Firm PR w Polsce.

Prelegenci:

Laura Finne-Elonen — Nie jest menedżeremani osobą zarządzającą przedsiębiorstwem. Zawodowo jest lekarzem — Doktorem Medycyny i pracuje w centrum zdrowia prowadzonym przez władze miasta. Jest aktywna politycznie będąc członkiem Rady Miasta oraz Komitety Ekonomicznego Helsinek.
Dawniej przez 12 lat była członkiem i przewodniczącym Rady Edukacji i Kultury, Sportu i Młodych. Tam właśnie rozpoczęła działalność na polu organizowania sieci kobiet, które chciały zaangażować się w politykę — kobiety z wszystkich partii spotykały się w Saunie na rynku miasta. Tam mogły omawiać sprawy polityczne i biznesowe przed poruszeniem ich na ofi cjalnych spotkaniach Rady. W ciągu roku zauważono, że samoświadomość kobiet wzrosła na tyle iż zechciały aktywnie uczestniczyć w spotkaniach Rady i zaofi arowały się pomagać innym kobietom ponad podziałami partyjnymi.
Jest aktywnym członkiem wielu organizacji kobiecych — była Prezesem Fińskiej organizacji Umbrella. Członek delegacji rządowej na IV Konferencji UN na temat kobiet. Obecnie jest Prezesem Europejskiego Centrum Międzynarodowego Komitetu Kobiet (European Center of International Council of Women) i Wiceprezesem Światowego Centrum Międzynarodowego Komitetu Kobiet (International Council of Woman). Od dziesięciu lat jest również Prezesem Ligi na Rzecz Dobra Dzieci. Jej hobby to koordynowanie wydarzeń kulturalnych, seminariów, konferencji oraz koncertów. Ma na tym polu ogromne doświadczenie. Jej pasję stanowi zagadnienie społecznej odpowiedzialności biznesu. Wystąpienie Laury będzie próbą pokazania roli kobiety we współczesnym świecie. Nie będziemy mówić o Matce Polce, ale o Fince, która jako pierwsza zaczęła walczyć o swoje prawa. Powiemy nieco o historycznych, politycznych i duchowych aspektach bycia kobietą, wskażemy pola, na których kobieta jest już bardziej doceniana i lepiej wynagradzana od mężczyzny.
Jednocześnie w tym wystąpieniu nie będzie feminizmu. Laura jest Doktorem Medycyny, bardzo pragmatycznie patrzy na świat. Dostrzegła jednak, że kobiety potrafi ą budować trwałe relacje, często nawet ponad wszelkimi podziałami.

Dorota Staszewska - Mistrzyni Świata w Windsurfingu — Zdobyła 11 złotych medali mistrzostw Świata w różnych konkurencjach windsurfi ngu. Zajęła 6 miejsce w Igrzyskach Olimpijskich w Atlancie w 1996 roku. Windsurfi ng uprawia od 11 roku życia. Działa na rzecz kobiet w Międzynarowym Związku Windsurfi ngu. Od urodzenia mieszka w Sulejówku pod Warszawą. W 2004 roku ukończyła studia magisterskie na wydziale Stosunków Międzynarodowych warszawskiej uczelni Collegium Civitas.
Podczas spotkania Dorota Staszewska podzieli się z Państwem uwagami na temat jej drogi do sukcesu w sporcie i pokaże mechanizmy, które jej zdaniem decydują o skuteczności w działaniu zarówno na polu sportowym jak i życiowym. Staszewska uważa, że głównym przeciwnikiem nie jest nasza konkurencja, ale my same i nasze słabości. Marzenia, wiara we własne możliwości, motywacja, wsparcie bliskich ludzi, nadawanie sprawom priorytetów, porządek, umiejętność radzenia sobie ze stresem, wychodzenie z porażek i przeżywanie zwycięstw — o tym wszystkim będzie mowa na spotkaniu z Mistrzynią Świata w windsurfingu.

Halina Kustosz, Kobiety.pl— Prezes Kobiety OnLine Internet Media, wydawca Kobiety.pl, absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego i studiów podyplomowych, twórczyni pierwszego polskiego portalu dla kobiet. Posiada certyfi kat "Internet Sales Technique" (Business Connection, Inc. USA) i "Zarządzanie projektami IT dla MSP" (Euro Info Centre). Jest laureatką pierwszej edycji konkursu "Kobieta Przedsiębiorcza" (2000) i konkursu "Teraz Internet" (2001), w którym otrzymała nagrodę za prowadzenie domeny kobiety.pl przyznana przez Magazyn Konsumenta "Solidna Firma" i Biuro Reklamy S.A. Jest członkinią ISOC Polska, Międzynarodowego Forum Kobiet przy Kolegium Gospodarki Światowej SGH, Polskiego Stowarzyszenia Właścicielek Firm, Europejskiego Forum Właścicielek Firm oraz Komisji Sportu Kobiet Polskiego Komitetu Olimpijskiego.

Grażyna Białopiotrowicz, Personality Training Studio — Trener biznesu, rozwoju osobistego i umiejętności interpersonalnych, specjalista w zakresie marketingu politycznego oraz kreowania wizerunku medialnego osób publicznych. Jest autorką i realizatorką programów biznesowych, dotyczących profesjonalnej obsługi klienta, skutecznej komunikacji interpersonalnej, psychologii sprzedaży oraz strategii wywierania wpływu. Prowadzi treningi w tym zakresie dla menedżerów, kadry kierowniczej oraz pracowników działów sprzedaży i obsługi klienta. Jest osobistym doradcą osób publicznych, w zakresie rozwoju własnego oraz kreowania pozytywnego wizerunku. Posiada bardzo bogaty warsztat pracy, szeroki wachlarz sprawdzonych ćwiczeń oraz dużą ilość testów, które wykorzystuje podczas zajęć. Autorka wielu publikacji tegoż wydawnictwa. Autorka książki "Sztuka aktywności, czyli jak zostać kobietą sukcesu". Wykładowca Zakładu Psychologii Instytutu Pedagogiki Pomorskiej Akademii Pedagogicznej w Słupsku.

Małgorzata Zaborowska, ZFPR — Prezes, Dyrektor Zarządzający United PR. Od 1995 roku kieruje agencją, nadzorując jej działalność biznesową. Uczestniczy w przygotowaniu koncepcji i realizacji strategii komunikacji dla kluczowych Klientów. Opracowuje i prowadzi autorskie szkolenia dla Klientów z zakresu przygotowania i wdrożenia programów komunikacji, relacji z mediami, zarządzania kryzysem oraz efektywnej prezentacji. Współpracuje z mediami branżowymi i ogólnymi. Jest autorem wielu komentarzy, opracowań i publikacji dotyczących komunikacji. Aktywny członek–założyciel Związku Firm Public Relations. Karierę zawodową rozpoczęła w 1991 roku w Przedsiębiorstwie Reklamy i Wydawnictw Handlu Zagranicznego Agpol. Kontynuowała kolejno w dwóch międzynarodowych agencjach reklamowych Grey Warszawa oraz Young & Rubicam Poland. Absolwentka Wydziału Filologii Polskiej na Uniwersytecie Warszawskim oraz Lane Community College, Eugene Oregon.

Monika Kawka, Gilette — Regionalny kierownik ds. rozwoju w fi rmie Gillette. W 1998 rozpoczęła prace w British American Tobacco, w dziale HR. Po 4 latach odeszła z kierowniczego stanowiska w fabryce BAT – aby podjąć wyzwanie tworzenia od podstaw zakładu produkcyjnego pod Poznaniem. Po wdrożeniu wszystkich procesów HR i pomyślnym uruchomieniu produkcji, wróciła w 2004 r. do Warszawy. Pracując z kolejnymi grupami ludzi — słuchając ich, rozmawiając i obserwując — coraz większe spełnienie czuje w roli coacha i trenera. Z wykształcenia jest nauczycielem języka angielskiego. Gdyby wciąż dysponowała ‘nauczycielskim’ urlopem najprawdopodobniej znikałaby na 3 miesiące każdego roku, aby podróżować i fotografować. Najchętniej odpoczywa obcując ze sztuką lub chodząc po górach.

Zuzanna Wyszyńska, psycholog— Psycholog związany z biznesem. Pracowała min. w British American Tobacco, w fi rmie Dunavant w Szwajcarii oraz w Citigroup. Członek Polskiego Forum Psychologii Transpersonalnej, gdzie pełni funkcję Asystentki Prezes Forum. Jako ko-terapeuta wspomaga psychoterapeutów prowadzących warsztaty w ramach działalności Forum. Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Psychologii Zorientowanej na Proces i słuchaczką pięcioletniego szkolenia przygotowującego do zdobycia licencji psychoterapeuty Process Oriented Psychology. Interesuje się symboliką i mitologią indyjską, interpretacją snów oraz psychologią kwantową. W miłości wierna C. G. Jungowi oraz Josephowi Campbellowi. Uzależniona od japońskiej animek i plotek. Z zamiłowania panikara a z konieczności realistka. Kobiety pracujące w biznesie dysponują arsenałem cech i umiejętności, które doskonale wkomponowują się w wyzwania dzisiejszej ekonomii. Korporacje coraz bardziej stawiają na pracę zespołową oraz budowanie partnerskich relacji.
Odzwierciedlają to na przykład struktury fi rm przeobrażające się z piętrowych hierarchii na matrycowo — projektowe organizacje, w których podstawą jest rozwój innych oraz budowanie relacji.
Istotne stają się więc umiejętności postrzegane jako typowo kobiece, takie, jak chociażby rozmawianie, słuchanie i dbanie o innych.

Więcej informacji o Konferencji KOBIETA - SKUTECZNY LIDER I MENEDŻER oraz formularze zamówienia uczestnictwa: rel="nofollow">www.instytut.org.plwww.instytut.org.pl

Zobacz także
Komentarze (0)