Trwa ładowanie...

KO przebija PiS w nowym sondażu. "Tusk może przewagę przehulać"

Koalicja Obywatelska ma niewielką przewagą nad PiS - wynika z nowego sondażu dla Wirtualnej Polski. Partiom rośnie konkurent - Konfederacja znów na podium. - Pytanie, czy przekształci się z partii protestu w stały element na polskiej scenie politycznej - komentuje prof. Jarosław Flis.

Premier Donald TuskPremier Donald TuskŹródło: East News, fot: Wojciech Olkusnik
dkt658r
dkt658r

Gdyby wybory odbywały się w najbliższą niedzielę, wzięłoby w nich udział 56,4 proc. ankietowanych - wynika z sondażu United Surveys dla Wirtualnej Polski.

Największym poparciem cieszy się Koalicja Obywatelska. Na sojusz pod przewodnictwem Donalda Tuska chce zagłosować 34,4 proc. pytanych.

Różnica między KO a zajmującym drugie miejsce Prawem i Sprawiedliwością jest jednak nieduża. Na formację Jarosława Kaczyńskiego chce bowiem oddać głos 33,7 proc. badanych.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Morawiecki kandydatem PiS na prezydenta? "W II turze faworytem nie będzie"

W poprzednim sondażu przeprowadzonym na dwa dni przed wyborami do Parlamentu Europejskiego prowadziło Prawo i Sprawiedliwość z wynikiem 31,7 proc., a tuż za nim była Koalicja Obywatelska - 31,1 proc. Teraz obie partie więc zyskały, ale KO zdołała uplasować się na pozycji lidera.

dkt658r

Podium zamyka Konfederacja - z wynikiem 11,9 proc. (wzrost o 2 pkt proc. w porównaniu z badaniem z 7 czerwca). Wyprzedza tym samym Trzecią Drogę, która cieszy się poparciem 10,8 proc. respondentów (2,8 pkt proc. więcej niż w poprzednim sondażu). Na Lewicę chce zagłosować 6,2 proc. badanych (spadek o 1,6 pkt proc.). Na inne partie głos chce oddać 0,5 proc. ankietowanych. 2,5 proc. jest z kolei niezdecydowanych.

Tusk ma przewagę. Musi uważać, by jej nie "przehulać"

- Nastąpiła pewna konsolidacja, jeśli chodzi o partie polityczne. Mamy zmianę lidera, już nie PiS, a Koalicja Obywatelska. Natomiast to, co może zaskakiwać, to silna pozycja Konfederacji, która jest z pewnością także wynikiem kampanii związanej z zarządzaniem strachem. Czyli tym, co robiło kiedyś PiS, ale już tej partii nie przynosi to korzyści, bo mamy nagłaśniane różne afery, np. z Funduszem Sprawiedliwości, co może części wyborcom uświadomiło skalę nadużyć i doprowadziło do ich odpływu - mówi Wirtualnej Polsce prof. Arkadiusz Modrzejewski, dyrektor Instytutu Politologii Uniwersytetu Gdańskiego.

- Różnice między PiS i Koalicją Obywatelską w zasadzie są w granicach błędu statystycznego. Wyniki sondażu są też podobne do rezultatów wyborów do Parlamentu Europejskiego, z istotną różnicą: Trzecia Droga ma wyższe poparcie. To pokazuje, że te wszystkie opowieści o jej końcu, zjeździe i rozpaczy to był efekt pewnego powyborczego rozgorączkowania - zauważa z kolei socjolog, prof. Jarosław Flis z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

dkt658r

Jak zwraca uwagę krakowski naukowiec, Koalicja Obywatelska ma jedną konkretną przewagę nad PiS. - Ma dwóch w miarę pewnych sojuszników. PiS ma z kolei jednego i to wcale niepewnego - Konfederację. Pytanie, czy Tusk tej przewagi nie "przehula". Kaczyński "przehulał" największą przewagę, która wyniosła go do władzy. Na początku kadencji wyborcy określający się sami jako prawicowo-solidarni przewyższali liczebnością tych liberalno-lewicowych jak 3 do 1. Po dwóch kadencjach PiS to się wyrównało - podkreśla.

Wyniki sondażu United Surveys Wirtualna Polska
Wyniki sondażu United SurveysŹródło: Wirtualna Polska

Wyzwanie dla Konfederacji. Czy stanie się na stałe trzecią siłą?

Konfederacja w kolejnym badaniu wyprzedziła Trzecią Drogę i okupuje trzecią pozycję podium. Według prof. Flisa, rok temu formacja miała lepsze poparcie, więc wiele zależy od jej kolejnych kroków. Prof. Modrzejewski zauważa z kolei, że w całej Europie oraz na świecie mamy do czynienia z tendencją, że partie określane jako antysystemowe zyskują.

dkt658r

- Można powiedzieć, że Konfederacja zrobiła świetną kampanię adresowaną do pewnego segmentu wyborców. To są zwykle wyborcy młodzi wiekiem, niewyrobieni. Konfederacja sama w sobie to zbiór różnych ideologii, poglądów, które często się wykluczają, są wzajemnie sprzeczne. Mamy z jednej strony Koronę Brauna, z drugiej strony postkorwinowską Nową Nadzieję Mentzena, która jest libertariańska. Ich przekaz trafia do wyborców, którzy raczej nie skupiają się na programie politycznym, tylko na emocjach i prostych sloganach - mówi.

- Pytanie, czy Konfederacja przekształci się z partii protestu w stały element na polskiej scenie politycznej. A to jest już pytanie o PO i PiS. Najpierw zasileniem Konfederacji byli konserwatywno-liberalni wyborcy PO, którzy źle zareagowali na jej zwrot w lewo. Teraz to są wyborcy PiS, dla których wiarygodność partii została podważona przez afery. Miejsce dla Konfederacji może się więc skurczyć, np. jeśli PiS zmieniłoby przywództwo - mówi z kolei prof. Flis.

- Tak jak w Konfederacji okazało się, że jest życie bez Janusza Korwin-Mikkego, tak pozostaje pytaniem, czy do podobnego wniosku nie dojdzie młode pokolenie w PiS, tylko że wobec Jarosława Kaczyńskiego. Po wynikach wyborów widać, że osobista rekomendacja prezesa PiS to już nie jest wunderwaffe dla wyborców. To też pokazuje sytuacja w małopolskim sejmiku. I wyborcy, i działacze widzą, że nie wszystko, co wymyśli Kaczyński, jest genialne - dodaje naukowiec z UJ.

dkt658r

Silna pozycja Konfederacji może jednak zmienić podejście pozostałych partii, na co wskazuje politolog z Uniwersytetu Gdańskiego.

- Wszystkie partie, także mainstreamu, zaczynają przejmować takie granie na emocjach. Zaczyna wybrzmiewać to np. w Koalicji Obywatelskiej w temacie migrantów. Słychać to także w narracji Rafała Trzaskowskiego, w jego słowach o Unii Europejskiej. Choć jeszcze bardzo subtelnie i tylko wprawione ucho to wychwyci. W kilku swoich wypowiedziach słyszałem, jak używał pojęcia "interesu narodowego", co oczywiście samo w sobie nie jest niczym złym. Jednak zwłaszcza w kontekście wyborów do europarlamentu, interes narodowy nie jest nadrzędny, stąd też mamy w Parlamencie Europejskim frakcje polityczne, a nie narodowe. Ma być bowiem reprezentantem "dobra wspólnego", jakim jest UE. Tu hasła o "interesie narodowym" wybrzmiały, i to przy polityku proeuropejskim - mówi prof. Modrzejewski.

Lewica musi się wymyślić na nowo

Uwagę zwraca także wynik Lewicy, która notuje coraz gorsze poparcie od czasów wyborów parlamentarnych. A przecież formacja weszła do rządu i jej politycy po raz pierwszy od dawna mają realny wpływ na politykę wykonawczą.

dkt658r

- Lewica ma dużego konkurenta w postaci Koalicji Obywatelskiej, gdzie są też politycy lewicowi, choćby Inicjatywa Polska. Musi się więc wymyślić na nowo. Ten jej program to jest lewica kulturowa, jedynie elementy lewicy tradycyjnej są w Partii Razem, chociaż i tam ten radykalizm obyczajowo-kulturowy jest podkreślany, co nie zawsze pada na podatny grunt - mówi prof. Modrzejewski.

- Większość, ponad połowa wyborców Koalicji Obywatelskiej określa swoje poglądy jako lewicowe. Z kolei na Lewicę nie głosuje nikt poza osobami o poglądach lewicowych. To jest istotne zagrożenie dla tej partii - przekonuje prof. Flis.

dkt658r

- W Polsce Lewica jest partią elitarną. Podam przykład: w powiecie o najwyższym bezrobocie w kraju, powiecie szydłowieckim, nawet Konfederacja miała o połowę większe wyższe poparcie od Lewicy - podkreśla socjolog.

Sondaż United Surveys na zlecenie Wirtualnej Polski został przeprowadzony w dniach 21-23 czerwca 2024 roku. Badanie zrealizowano metodą CAWI/CATI na grupie 1000 osób.

Adam Zygiel, dziennikarz Wirtualnej Polski

Czytaj więcej:

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dkt658r
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dkt658r
Więcej tematów