Trwa ładowanie...
d493s8w
lekarze
16-01-2008 14:55

Kłopoty z obsadą dyżurów w szpitalu przy Banacha

Od niedzieli chirurdzy z warszawskiego
szpitala przy Banacha mogą wstrzymać przyjęcia na ostrym dyżurze -
poinformował Maciej Jędrzejowski z OZZL. Dyrekcja szpitala
zaprzecza tym doniesieniom.

d493s8w
d493s8w

Jak wyjaśnił Janusz Świątkiewicz, chirurg ze szpitala przy Banacha, po wejściu w życie unijnych przepisów, regulujących czas pracy lekarzy, dyrekcja wprowadziła miesięczny system rozliczania nadgodzin. My bardzo szybko przekraczamy te nadgodziny. W naszej klinice, gdy je podliczyliśmy, wyszło, że od 20 stycznia nie jesteśmy w stanie pełnić dyżurów, nie mamy ich jak obsadzić - powiedział.

Dodał, że oznaczać to może, iż w niedzielę, kiedy przypada następny ostry dyżur, izba przyjęć w szpitalu będzie zamknięta, a pacjenci będą musieli być przyjmowani przez inne szpitale.

Świątkiewicz powiedział, że lekarze podpiszą klauzulę opt-out i będą pracować na dyżurach, jeśli dostaną podwyżki. Poinformował także, że kierownik Kliniki Chirurgii Ogólnej i Chorób Klatki Piersiowej prof. Maciej Skórski skierował do dyrekcji pismo w tej sprawie. Czekamy na decyzję dyrekcji - powiedział Świątkiewicz.

Według rzeczniczki szpitala, Anny Sukmanowskiej, żadne pismo od lekarzy do dyrekcji nie wpłynęło. Z całą pewnością szpital oraz izba przyjęć będą działać normalnie - zapewniła Sukmanowska.

d493s8w

W myśl przepisów, które obowiązują od początku tego roku, czas pracy lekarza wynosi 48 godzin tygodniowo i może być wydłużony do 72 godzin, jeśli lekarz wyrazi na to pisemną zgodę, czyli podpisze tzw. klauzulę opt-out. Przepisy mówią także o przysługującym lekarzowi 11-godzinnym odpoczynku. Nowe przepisy spowodowały w szpitalach problemy z obsadą dyżurów lekarskich. W zamian na wyrażanie zgody na dłuższą pracę lekarze żądają podwyżek płac.

W niektórych placówkach wynegocjowali wzrost wynagrodzeń, w innych dyrektorzy wprowadzili inne rozwiązania: pracę na kontraktach, w systemie zmianowym lub równoważnym, zlecanie usług niepublicznym zakładom opieki zdrowotnej, obsadzanie dyżurów rezydentami.

Centralny Szpital Kliniczny Akademii Medycznej w Warszawie przy ul. Banacha to największy szpital w Polsce. Rocznie jest w nim hospitalizowanych 55 tys. pacjentów, a w 27 poradniach przyszpitalnych jest udzielanych 220 tys. porad specjalistycznych. (mg)

d493s8w
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d493s8w
Więcej tematów