"Klient nie jest piratem!"

O organizacji Electronic Frontier Foundation słyszał zapewne każdy internauta; o jej dalekim europejskim krewniaku - BECU ( Bureau Européen des Unions de Consommateurs ) - mało kto. BECU co prawda nie zajmuje się jedynie prawem autorskim w cyfrowym świecie, jednakże - podobnie jak EFF - występuje przeciw nadmiernej niekiedy "samowoli" przemysłu rozrywkowego. Wydany przez nią ostatnio dokument "Consumers are not pirates!" jest tego dobitnym przykładem.
BECU jest federacją ponad 40 europejskich stowarzyszeń ochrony praw konsumentów, w tym także dwa polskie - Federacja Konsumentów - http://www.federacja-konsumentow.org.pl oraz Stowarzyszenie Konsumentów Polskich - http://www.skp.pl. Organizacja opublikowała dokument zatytułowany "Consumers are not pirates!" ( czyli "klienci nie są piratami" ), w którym krytykuje przemysł muzyczny i filmowy za kampanię dezinformacyjną, jaką prowadzą wśród użytkowników dóbr chronionych prawem autorskim.

BECU rozpoczęło własną kampanię informacyjną w odpowiedzi na "propagandę rozpowszechnianą przez pewne grupy interesów w branży rozrywkowej", a posługujące się takimi hasłami jak "Korzystanie z sieci P2P można porównać do kradzieży płyty w sklepie" bądź "Musimy chronić artystów, okradanych przez użytkowników Internetu".

Jednym z elementów tejże kampanii była konferencja prasowa BECU, w trakcie której przedstawiciele organizacji wystosowali apel do władz Unii Europejskiej ( z której poniekąd BECU otrzymuje część funduszy na działalność ) o opracowanie ustawy normalizującej zakres praw i obowiązków użytkowników własności intelektualnej. Wśród praw gwarantowanych ustawą miałyby się znaleźć m.in.:
- prawo do obrony i zachowania praw użytkowników w cyfrowym świecie
- prawo wykorzystywania technologicznych innowacji bez restrykcji
- prawo do interoperacyjności urządzeń i treści
- prawo do ochrony prywatności.

Więcej informacji można znaleźć na stronach stowarzyszenia BECU - http://www.beuc.org/ oraz na stronie Consumer Digital Rights - http://www.consumersdigitalrights.org.

Źródło artykułu:WP Wiadomości

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)