PolskaKlich: Marynarka Wojenna będzie modernizowana

Klich: Marynarka Wojenna będzie modernizowana

Minister obrony narodowej Bogdan Klich zapowiedział w Świnoujściu, że Marynarka Wojenna będzie modernizowana. Decyzje w sprawie zakresu modernizacji mają zapaść w najbliższych miesiącach. Klich złożył wizytę w 8. Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu.

Zależy mi na tym, by nie tylko ocenić stan służby marynarzy, ale też stan naszych jednostek. Marynarka Wojenna musi być modernizowana. W ramach naszych przygotowań do kolejnych etapów modernizacji chcę wiedzieć, czy rzeczywiście to, co proponuje dowódca MW, trzeba koniecznie zrobić. Ten zakres modernizacji będzie uzależniony od możliwości finansowych państwa, bo to nie tylko zadanie MON - mówił minister na pokładzie ORP "Poznań".

Pytany czy Polska będzie budować nowe okręty odparł, że to decyzja strategiczna, która musi być podjęta na najwyższym poziomie rządowym.

Dozbrajamy kutry rakietowe w tej chwili. Co do przyszłości niszczycieli min i okrętów podwodnych, to jest ten zakres decyzji, który musi podjąć rząd w całości - dodał.

Zdaniem szefa resortu obrony uzawodowienie MW jest znacznie bardziej zaawansowane niż w wojskach lądowych i jest na podobnym poziomie jak w siłach powietrznych. Przypomniał, że zasady służby zawodowej od 2010 r., gdy już nastąpi pełna profesjonalizacja armii, będą dla wszystkich rodzajów sił zbrojnych identyczne. Marynarze będą mieli dostęp do tych samych świadczeń co inni, marynarzy będzie także obejmował wieloskładnikowy system motywacyjny. Chcemy zachęcać młodych ludzi, by ochotniczo wstępowali do sił zbrojnych - przekonywał załogę okrętu Klich.

Przypomniał, że od stycznia br. udało się znaleźć środki na podwyżki dla żołnierzy służby nadterminowej. Traktujemy tę kategorię żołnierzy ogromnie poważnie, ponieważ mają być pomostem między poborem a służbą ochotniczą. Planujemy od przyszłego roku wprowadzić kolejną podwyżkę dla tej kategorii. Wynagrodzenie brutto dla żołnierza służby nadterminowej ma wynieść od stycznia 2009 r. 2200 zł - zapowiedział minister.

Klich przyznał, że prace przy budowie morskiej bazy NATO w Świnoujściu muszą być przyspieszone, jeśli ma być utrzymany grudniowy termin zakończenia inwestycji.

  1. Flotylla Obrony Wybrzeża w Świnoujściu jest związkiem taktycznym, którego głównym zadaniem jest obrona polskich obszarów morskich, utrzymanie reżimu operacyjnego w przybrzeżnej strefie obrony oraz udział w obronie wybrzeża morskiego. Siły okrętowe 8. Flotylli stacjonują w dwóch portach wojennych: w Świnoujściu i Gdyni.

W skład flotylli wchodzi 2. Dywizjon Okrętów Transportowo-Minowych (Świnoujście), 12. Dywizjon Trałowców (Świnoujście), 13. Dywizjon Trałowców (Gdynia). Siły brzegowe Flotylli zorganizowane są w trzy specjalistyczne jednostki: 8. Dywizjon Przeciwlotniczy (Dziwnów), 8. Batalion Saperów (Dziwnów) oraz 30. Kompanię Chemiczną (Dziwnów). Zabezpieczenie logistyczne działań 8. Flotylli Obrony Wybrzeża realizuje Komenda Portu Wojennego w Świnoujściu.

Okręty 8. Flotylli uczestniczą w ćwiczeniach międzynarodowych organizowanych w ramach NATO i Partnerstwa dla Pokoju. Biorą udział w kluczowych dla polskich sił zbrojnych ćwiczeniach krajowych. W latach 2002 - 2003 okręt wsparcia logistycznego ORP "Kontradmirał Xawery Czernicki" wchodzący w skład świnoujskiej flotylli, uczestniczył w misjach "Enduring Freedom" oraz "Iraqi Freedom" w Zatoce Perskiej.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)