Trwa ładowanie...
d3pddkm
21-08-2008 18:40

Klich krytycznie ocenia wniosek prezydenta do Trybunału

Minister obrony Bogdan Klich krytycznie ocenia decyzję prezydenta o przesłaniu nowelizacji przepisów o Służbach Wywiadu i Kontrwywiadu Wojskowego do Trybunału Konstytucyjnego.

d3pddkm
d3pddkm

Nowela dotyczy m.in. możliwości wyznaczania, zatrudniania oraz mianowania byłych żołnierzy WSI na stanowiskach w SKW i SWW. Prace nad nią zostały zainicjowane w związku z przewidywanym zakończeniem prac przez Komisję Weryfikacyjną, co nastąpiło 30 czerwca. Nowelizacja zakłada też m.in., że żołnierze b. WSI, którzy wystąpili o weryfikację, ale nie zostali jej poddani, będą mogli pozostawać w rezerwie kadrowej dłużej niż ustawowe dwa lata.

Respektując pełne prawo prezydenta do korzystania ze swoich konstytucyjnych obowiązków, trudno mi nie wyrazić swojego krytycznego stosunku do decyzji- zaznaczył Klich.

Ustawa daje szansę na to, aby tych żołnierzy, którzy dobrowolnie poddali się procesowi weryfikacji, a zatem tych, którzy uznali, że nie mają nic do ukrycia, można było wykorzystywać na potrzeby SKW i SWW w kraju i za granicą - mówił Klich. Dodał, że szczególnie ważna jest możliwość wykorzystania doświadczenia i umiejętności tych żołnierzy w pracy na rzecz polskich kontyngentów wojskowych.

Lech Kaczyński we wniosku, który skierował w poniedziałek do TK, zarzuca regulacji niezgodność z konstytucją m.in. w zakresie, w jakim z mocą wsteczną przyznaje żołnierzom WSI wykonującym obowiązki służbowe w SKW i SWW - a nie wyznaczonym na stanowiska w nich - określone uprawnienia. Przepis ten miał zapewnić legalność działania tych żołnierzy przy wykonywaniu przez nich obowiązków.

d3pddkm

Zdaniem prezydenta, nowela jest niekonstytucyjna m.in. w zakresie różnicowania sytuacji prawnej żołnierzy oraz pracowników WSI w postępowaniu o mianowanie, wyznaczenie i zatrudnianie na stanowiska w nowych wojskowych służbach specjalnych.

W ocenie prezydenta nowela "doprowadza do dyskryminacji na gruncie prawa karnego". Jak przypomniał, Komisja Weryfikacyjna skierowała szereg zawiadomień o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez osoby składające fałszywe oświadczenia lub wyjaśnienia.

"W stanie prawnym wprowadzonym nowelizacją z dnia 25 lipca 2008 r. osoby, których oświadczenia i wyjaśnienia nie zostały poddane ocenie, co do ich zgodności z prawdą, unikają odpowiedzialności karnej za podanie w nich nieprawdy, bowiem nie ma ustawowych rozwiązań instytucjonalnych umożliwiających dokonania takiej oceny" - napisał Lech Kaczyński.

Wojskowe Służby Informacyjne zostały rozwiązane 30 września 2006 r., w ich miejsce powołano SKW i SWW. 30 czerwca bieżącego roku minął okres działania Komisji Weryfikacyjnej, której zadaniem było sprawdzanie prawdziwości oświadczeń b. oficerów WSI ubiegających się o pracę w nowych służbach na temat znanych im bezprawnych działań WSI.

d3pddkm
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3pddkm
Więcej tematów