Kleszcze atakują na Lubelszczyźnie
Ostrzegamy przed kleszczami. Na Lubelszczyźnie pojawiło się bardzo dużo tych niebezpiecznych pasożytów. Ciepła pogoda sprawiła, że kleszcze uaktywniły się i zaczęły atakować. Nie tylko zwierzęta ale także ludzi.
11.04.2002 | aktual.: 11.06.2018 15:15
W lubelskiej stacji SANEPiD-u coraz więcej osób pyta o szczepionkę przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu i opon mózgowych. Ta choroba jest przenoszona właśnie przez niektóre gatunki kleszczy.
Zawsze, gdy ukąsi nas kleszcz, powinniśmy zachować ostrożność - radzi epidemiolog z lubelskiego SANEPiD-u doktor Janusz Słodziński. Nie powinniśmy sami wyciągać kleszcza, bo możemy doprowadzić do infekcji. Zakażone miejsce goi się długo i mogą mu towarzyszyć powikłania. Najlepiej więc skorzystać z pomocy lekarza.
W czasie wczesnej wiosny, a więc w pierwszym okresie zwiększonej aktywności kleszczy, powinniśmy unikać spacerów do lasu, nad brzegami rzek i jezior, a także po łąkach. To najczęstsze miejsca występowania kleszczy.
Jeśli - mimo wszystko - chcemy odpoczywać na łonie przyrody, to warto dobrze się ubrać. Odzież powinna zakrywać szyję, ramiona i nogi.
Uczulamy właścicieli psów - należy zwracać uwagę, gdzie biegają czworonogi oraz po każdym spacerze dokładnie sprawdzać, czy w sierści nie przyniosły kleszcza. (and)