Klęska ekologiczna w Korei Płn.
Korea Płn. potrzebuje pilnie zakrojonej
na dużą skalę pomocy aby uratować swoje środowisko naturalne
zagrożone całkowitą degradacją - głosi raport opublikowany przez ONZ.
Raport, oparty na badaniach przeprowadzonych w terenie, wskazuje, że w Korei Płn. nastąpiło znaczne zmniejszenie powierzchni lasów, źródła wody i powietrze zostały w wysokim stopniu zanieczyszczone.
Zanik lasów i zanieczyszczenie źródeł wody przyczyniły się do spadku produkcji żywności, co z kolei uzależniło Koreę Płn. od pomocy zewnętrznej. Sytuację utrudnia dodatkowo fakt, iż rolnictwo północnokoreańskie cierpi na brak nowoczesnych maszyn, nawozów sztucznych i paliw - stwierdza raport.
Korea Płn. stoi przed "bardzo poważnymi wyzwaniami w dziedzinie ochrony środowiska" - oświadczył Klaus Toepfer, szef mieszczącego się w Nairobi ONZ-towskiego Programu Środowiskowego.
Raport zaleca m. in. inwestowanie w systemy pracujące na źródłach energii odnawialnej oraz stosowanie mniej zanieczyszczających środowisko technologiach spalania paliw kopalnych.
Toepfer wskazał, że stosowanie prawie wyłącznie węgla do produkcji energii elektrycznej i do ogrzewania domów spowodowało znaczne pogorszenie jakości powietrza w miastach.
Ogłoszenie raportu zbiegło się z podpisaniem przez Program Środowiskowy ONZ porozumienia o zacieśnieniu współpracy z Koreą Płn. Obecni podczas uroczystości podpisania dokumentu przedstawiciele władz w Phenianie nie chcieli odpowiedzieć na żadne pytanie dziennikarzy ani wystąpić na konferencji prasowej.