ŚwiatKim są Talibowie?

Kim są Talibowie?

Talibowie po raz pierwszy dali o sobie znać w 1994 roku, gdy podjęli próbę objęcia panowania nad Afganistanem, pogrążonym w wojnie domowej. W 1996 roku Talibowie zdobyli stolicę - Kabul i przejęli pełnię władzy w państwie.

Oskarżani przez Stany Zjednoczone o udzielanie schronienia terroryście numer 1 na świecie, Osamie bin Ladenowi, są wychowankami szkół koranicznych, szkolonymi w Pakistanie. Nazwa "Talib"oznacza "Tego, który poszukuje prawdy".

Na zajętym przez siebie terenie Talibowie wprowadzili zasady państwa wyznaniowego, opartego na regułach prawa muzułmańskiego (szariat). Nazwę Afganistan zmieniono na Islamski Emirat Afganistanu - na jego czele stanął Mułła Mohammad Omar, którego reżim jest uznawany w świecie wyłącznie przez Pakistan, Zjednoczone Emiraty Arabskie i Arabię Saudyjską. Talibowie kontrolują dziś około 90% terytorium Afganistanu. Poza ich kontrolą znajduje się niewielka część kraju na północy - dolina Panczsziru przy granicy z Tadżykistanem.

Siły zbrojne Talibów w Afganistanie szacowane są na około 35 tysięcy żołnierzy, ale dane te mogą się znacznie różnić od faktycznych.

Największą władzę w państwie ma policja religijna. W Afganistanie kobiety nie mogą pracować, nie mają również dostępu do szkół. Całe ich ciało musi być zakryte. Nie wolno im także samym przebywać w pomieszczeniu z mężczyzną, który nie jest ich krewnym.

Mężczyźni mają obowiązek noszenia bród i ubierania się na wzór Proroka. Afgańczycy muszą 5 razy dziennie brać udział w modlitwach. Kara śmierci przewidziana jest m.in. za cudzołóstwo, homoseksualizm i wyrzeczenie się islamu. Zakazane jest właściwie wszystko, o czym nie ma mowy w Koranie - telewizja, muzyka, robienie zdjęć, hazard, a nawet walki kogutów. Przestrzegania przez ludność Afganistanu zaleceń i rozporządzeń mułły Omara pilnuje policja ministerstwa wspierania cnoty i walki z występkiem. (mw)

terroryzmafganistanislam

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)