Trwa ładowanie...
d1s1v2l

Kim jest sędzia, która naraziła się zwolennikom Kaczyńskiego? Wydała wyrok korzystny dla Kurskiego

Wrogiem numer jeden zwolenników PiS od czwartku jest Weronika Klawonn. To ona stoi na czele składu orzekającego w sprawie Jarosław Kaczyński – Lech Wałęsa. Mało kto zauważa, że ma na koncie wyrok korzystny dla człowieka "dobrej zmiany".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Sędzia Weronika Klawonn
Sędzia Weronika Klawonn (East News, Fot: Piotr Hukało)
d1s1v2l

Sędzia Klawonn z Sądu Okręgowego w Gdańsku stała się obiektem internetowego hejtu. Internautom, ale i publicystom sympatyzującym z prawa stroną nie spodobał się sposób, w jaki prowadziła rozprawę, w czasie której przesłuchiwany był Jarosław Kaczyński.

Wytknęli jej m.in., że na jednym z protestów w obronie niezależności sądów miała koszulkę z napisem "konstytucja". Taką samą, jaką na rozprawę założył były prezydent. "Wałęsa w koszulce z 'Konstytucją' to nic! Takie same nosi... sędzia w jego procesie" – napisał na Twitterze redaktor naczelny "Gazety Polskiej" Tomasz Sakiewicz.

Prawej stornie sędzia naraziła się także tym, że odrzuciła pozew ośmiu osób przeciwko zakładowi przerobu śmieci Eko Dolina. Zdaniem mieszkańców, firma prowadząc swoją działalność emituje do powietrza fetor, który narusza ich dobra osobiste. W uzasadnieniu wyroku sędzia stwierdziła, że choć "oddziaływanie substancji odorowych stwarza na pewno istotny dyskomfort i przykrość w ich codziennym życiu", nie powoduje jednak "naruszenia sfery psychicznej i emocjonalnej" mieszkańców.

Prawa strona szybko prześwietliła wyroki, w jakich orzekała sędzia Klawonn. Nikt nie wspomina jednak o jednym, który nie pasuje do narracji. Gdy Jacek Kurski, prezes TVP, pozwał do sądu jeden z tabloidów, sędzia przyznała mu rację i zasądziła przeprosiny za naruszenie dóbr osobistych Kurskiego.

d1s1v2l

Klawonn krytykuje także były naczelny "Wprost" Sylwester Latkowski. Występował on o wyłączenie sędzi z procesu dotyczącego piramidy finansowej Amber Gold Marcina P. i powiązań z nią biznesmena z Gdańska Mariusza Olecha. Biznesmen pozwał Latkowskiego. Podczas rozprawy sędzia Klawonn nałożyła na dziennikarza zabezpieczenie majątkowe w kwocie 20 tys. zł.

"Doszło do sytuacji nie do zaakceptowania i nie pozostawiającej złudzeń, że sąd ma już 'wydrukowany wyrok'" – pisał wówczas Latkowski na Twitterze. Innym powodem do atakowania sędzi jest choćby to, że nominację sędziowską otrzymała w 2010 roku z rąk ówczesnego prezydenta Bronisława Komorowskiego.
Rzecznik Ministerstwa Sprawiedliwości przekonuje, że obrona Jarosława Kaczyńskiego mogłaby wystąpić o wyłączenie sędzi. - Jeśli sędzia jest w tej samej koszulce, w której przyszedł pozwany, i później swoim zachowaniem pokazuje pewne faworyzowanie strony pozwanej, traktowania strony pozwanej, jakby była powodem, czyli zupełnie odwrócenie o 180 stopni tego, jak to powinno wyglądać, to mamy pewne wątpliwości – mówił w Polskim Radiu24 Jan Kanthak.

Obrońca Kaczyńskiego Bogusław Kosmus nie chce komentować zachowania sędzi. – Na razie żaden wniosek o jej wyłączenie nie wpłynął – mówi Wirtualnej Polsce sędzia Łukasz Zioła, rzecznik gdańskiego sądu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1s1v2l

Zobacz także: Grube ryby odejdą z .N? "To plotki, które sieją najczęściej ci, którzy są poza partią”

d1s1v2l

Podziel się opinią

Share
d1s1v2l
d1s1v2l
Więcej tematów