Trwa ładowanie...

Kim jest Marek Pęk, który ma zostać nowym wicemarszałkiem Senatu?

W środę 13 maja Stanisław Karczewski zrezygnował z pełnienia funkcji wicemarszałka Senatu. Na miejsce Karczewskiego został zarekomendowany senator Marek Pęk (PiS). Kim jest Marek Pęk?

Kim jest Marek Pęk, który ma zostać nowym wicemarszałkiem Senatu?
d1hmgxm
d1hmgxm

Stanisław Karczewski w środę 13 maja rano poinformował o swojej rezygnacji ze stanowiska wicemarszałka Senatu. Nadal pozostanie senatorem i będzie współpracował. Wraca jednak do pracy w swoim zawodzie, jako lekarz. Karczewski przyznał, że nie układa mu się współpraca z marszałkiem Tomaszem Grodzkim (PO), dlatego zdecydował się na rezygnację.

Marek Pęk rekomendowany na wicemarszałka Senatu. Kim jest Marek Pęk?

Na swoje miejsce Karczewski zarekomendował Marka Pęka (PiS), który już od jakiegoś czasu był nieformalnym liderem PiS wśród senatorów. Km jest Marek Pęk?

"To młody, bardzo zdolny polityk, prawnik, bardzo aktywny" – mówił o Marku Pęku Stanisław Karczewski.

Sam Marek Pęk ucieszył się z nominacji, choć - jak stwierdził - jest ona dla niego "wielkim wyzwaniem i zobowiązaniem”.

d1hmgxm

"Jeśli Senat mnie na to stanowisko wybierze, będę starał się realizować tę funkcję jak najlepiej - zapewnił Marek Pęk podczas porannej konferencji w środę 13 maja. - Jestem senatorem drugą kadencję. Z marszałkiem Karczewskim blisko i owocnie pracowałem w poprzedniej kadencji. Teraz współpraca układała się równie dobrze" - dodał.

Marek Pęk o sytuacji w Senacie

Michał Pęk dodał, że w tym momencie w Senacie kumuluje się najmocniejsze ogniwo opozycji, dlatego wyzwań dla senatorów z Prawa i Sprawiedliwości jest mnóstwo.

"Będę starał się bronić w Senacie decyzji polskiego rządu. Będę się starał również zwracać uwagę na to, żeby praca przebiegała zgodnie z regulaminem. Jak państwo wiecie, mamy wiele pretensji w tym temacie do obecnego kierownictwa Senatu – dodał senator Marek Pęk podczas konferencji, na której Stanisław Karczewski złożył rezygnację ze stanowiska wicemarszałka Senatu.

Marek Pęk był już wicemarszałkiem Senatu w 2019 roku.

d1hmgxm

Kim jest Marek Pęk, nominowany na nowego wicemarszałka Senatu RP?

Marek Pęk jest absolwentem Wydziału Prawa i Administracji na Uniwersytecie Jagiellońskim . Ukończył też studia podyplomowe z prawa europejskiego.

Marek Pęk jest senatorem z ramienia PiS już druga kadencję. Pierwszy raz został wybrany w wyborach parlamentarnych w 2015 roku. 26 czerwca 2019 został wicemarszałkiem Senatu RP. Zajął wówczas miejsce senatora Adama Bielana, który został europosłem. W wyborach parlamentarnych 2019 Marek Pęk otrzymał 122 468 głosów i dostał się do Senatu X kadencji. Do tej pory pełni funkcję przewodniczącego Komisji Gospodarki Narodowej i Innowacyjności.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

d1hmgxm
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1hmgxm
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj